România a luat acasă patru medalii de aur la Campionatele Mondiale de canotaj din 2022 din Cehia

Sportivii români au câștigat patru medalii de aur la Campionatul Mondial de canotaj din 2022 de la Racice, Republica Cehă, plasând România pe locul trei în clasamentul final de medalii. Marea Britanie a ocupat primul loc în clasament cu 12 medalii, urmată de Italia cu nouă.

Ionila Kuzmuk a câștigat vineri, 23 septembrie, prima medalie de aur a României la proba de simplu feminin. Apoi, a doua zi, Mariusz Kozmeuk și Sergio Bejan au cucerit aurul la echipa secundă a României în finala de dublu masculin.

Apoi, 25 septembrie a fost o zi și mai uimitoare pentru sportivele române, care au câștigat două medalii de aur: în finala feminină dublu scull (Simona Radis și Ankuta Bodnar) și proba feminină de opt (Magdalena Rousseau, Yuliana Puhui, Adriana Alingi, Maria). Tefodariu, Modilina Perić și Amalia Berry, Ioana Franchino, Simona Radic și Victoria Stefania Petrano).

„Sunt obosit, dar sunt mulțumit de acest rezultat grozav. A fost primul aur pe care mi l-am dorit atât de mult, dar al doilea înseamnă mult mai mult pentru că în mai puțin de o oră, am luat două medalii de aur și asta este incredibil în sine. Mă uit în viitor și cine știe în ce aș putea deține aurul”, a spus Radic după cursă, citând Worldrowing.com.

România a participat la campionat cu participarea a 11 echipe de canotaj formate din 31 de sportivi.

irina.marica@romania-insider.com

(Credit foto: Facebook/Federatia Romana de Canotaj; Credit foto: Balint Czucz Photography)