România învinge Elveția cu 1-0 și ocupă primul loc în grupa de calificare la Euro 2024

BUCUREȘTI, România (Reuters) – România a învins Elveția pentru a câștiga cu 1-0 acasă, grație golului lui Denis Alibek în repriza a doua, care a încheiat campania de calificări la Euro 2024 neînvinsă și în fruntea Grupei I marți.

În lupta pentru primul loc, Alibek a marcat din apropiere în minutul 50 pentru a deschide scorul pentru România, care a încheiat meciul cu 22 de puncte. Elveția, care ar fi depășit România pe primul loc dacă ar fi câștigat, s-a clasat pe locul doi cu 17 puncte.

Cele două echipe și-au asigurat sâmbătă locurile la Campionatul European din 2024. România a învins Israelul cu 2-1, în timp ce egalul 1-1 al Elveției cu Kosovo a fost suficient pentru calificare.

Au fost câteva momente tensionate târziu în meciul de marți când fundașul elvețian Manuel Akanji a căzut din cauza unei accidentări, dar jucătorul de la Manchester City a terminat meciul după tratament.