România își rezervă locul în UEFA Euro 2024 învingând Israelul

FELSKOT, Ungaria (Reuters) – România și-a rezervat un loc la Campionatul European din 2024, după ce a revenit de la un gol în jos pentru a câștiga cu 2-1 Israelul într-un meci de calificare din Grupa Nouă sâmbătă.

Meciul, disputat în Ungaria, a fost strâns până când Ianis Hagi a asigurat victoria României cu un șut mic dintr-un unghi strâns în interiorul suprafeței de pedeapsă după 63 de minute.

Eran Zahavi a condus Israelul la 90 de secunde de la începutul jocului cu o lovitură de cap dintr-o poziție nespecificată în urma unei lovituri de colț.

România a egalat zece minute mai târziu, când George Puskas a trimis mingea cu capul în lemn.

Tensiunile au crescut când jucătorul român Valentin Mihaela a primit cartonaș roșu cu cinci minute înainte de final pentru o provocare asupra lui Dur Turgeman.

Rezultatul îl vede ca Israelul nu reușește să ajungă pe primele două locuri și va trece la calificări pentru o altă șansă de a ajunge în finala de anul viitor în Germania.

(Reportaj de Tommy Lund la Gdansk – Pregătit de Muhammad pentru Buletinul arab) Editare de Ken Ferris

Standardele noastre: Principiile de încredere Thomson Reuters.