România se califică la Euro 2024 învingând Israelul cu 2-1

Felixsot (Ungaria) – Israelul a pierdut sâmbătă cu 2-1 în fața României într-un meci încărcat emoțional din preliminariile Campionatului European găzduite în Ungaria din cauza războiului cu Hamas.

România, care a ratat ediția din 2020 în ciuda faptului că este una dintre gazde, s-a calificat la Euro 2024 cu o victorie. Israelul și-a asigurat un loc în calificări datorită recordului său în Liga Națiunilor.

Meciul din Grupa A a fost ultimul dintre cele două meciuri „acasă” pentru Israel la Fliksot, un sat maghiar cu o populație de aproximativ 1.900 de locuitori.

Jocurile au fost mutate în Ungaria după ce toate meciurile din Israel au fost anulate în urma atacului Hamas din 7 octombrie. Israelul a egalat cu Elveția, scor 1-1, în primul său meci din Ungaria, miercuri.

În timp ce suporterii echipei israeliene au ajuns sâmbătă pe stadion, mulți dintre ei au scandat sloganuri și au drapat steaguri israeliene peste umeri. Unii au organizat o demonstrație pentru ostaticii încă ținuți de Hamas, ridicând bannere pe care scria „Omorâți bărbați, femei și copii” și scandând „Trimiteți-i înapoi la casele voastre”.

Războiul a fost declanșat de un atac al Hamas în sudul Israelului, în timpul căruia militanții au ucis aproximativ 1.200 de persoane, majoritatea civili, și au răpit aproximativ 240 de bărbați, femei și copii. Peste 11.500 de palestinieni au fost uciși, potrivit autorităților sanitare palestiniene.

Daniel Morag, în vârstă de 19 ani, a spus că a venit în Ungaria din orașul său natal, Ashdod, la 15 mile (aproximativ 25 de kilometri) nord de Gaza, doar pentru a urmări meciul. În curând se va alătura Forțelor de Apărare Israelului și a vrut să arate sprijinul echipei și țării sale.

READ  WTA: Coco Gauff a câștigat al doilea titlu luna aceasta la Cincinnati

Yuval Nqibli, o tânără de 25 de ani din Israel, a spus că crede că este important să sprijine echipa israeliană, adăugând: „Putem arăta ce este cu adevărat important, și anume să aducem toți ostaticii acasă acum și să punem capăt acestui război teribil. ”

O serie de urși albaștri cu ochii acoperiți de bandaje negre au fost așezați pe unele locuri din Pancho Arena.

Eran Zahavi a adus Israelul în avantaj cu o lovitură de cap la două minute de joc. Oaspeții au marcat goluri de la George Bokash în minutul 10 și Ianis Hagi în minutul 63. Jucătorul român Valentin Mihaela a fost eliminat în minutul 85 din cauza unui tackle alunecat asupra jucătorului israelian Dor Turgeman.

Israelul trebuia să câștige pentru a-și menține șansele de a se califica automat la turneul de anul viitor din Germania.

Israelul a rămas pe locul trei, cu 12 puncte din nouă meciuri, cu cinci puncte în fața Elveției, pe locul doi, și cu șapte puncte în spatele liderului României.

Israelul va vizita apoi Andorra marți pentru a-și termina campania de calificări.