Se dezvăluie selecția oficială a Festivalului de Film de la Sarajevo – Termen limită

Festivalul de Film de la Sarajevo și-a dezvăluit selecția oficială pentru ediția din acest an, cu titlul „Regizori Săptămânal” de Elaine Naviriani. BlackBird BlackBird BlackBerry Printre titlurile care joacă în competiție.

Un total de 49 de filme vor concura pentru premiile Heart of Sarajevo. Cele patru secțiuni de competiție ale festivalului – Narativ, Documentar, Scurtmetraj și Studenți – vor prezenta 22 de filme internaționale, două filme internaționale, 22 de filme regionale și trei premiere naționale.

Include titluri suplimentare găsite în programul principal al competiției animal de regizorul grec Sofia Exarko, tigro Pentru Andre Tunas și seriale turcești Rumi Produs de Ahmet Okur și Kerem Ayldiz, și regizat de Can Olcaj, într-o proiecție specială.

Festivalul a spus că directorul de creație Izeta Gradevich a văzut 935 de filme trimise spre examinare, inclusiv 200 de lungmetraje, 235 de documentare, 500 de scurtmetraje și titluri de studenți.

Programul competiției Festivalului de Film de la Sarajevo este deschis pentru filme și realizatori din Albania, Armenia, Austria, Azerbaidjan, Bosnia și Herțegovina, Bulgaria, Croația, Cipru, Grecia, Georgia, Ungaria, Kosovo*, Macedonia de Nord, Malta, Moldova, Muntenegru, România , Serbia, Slovenia, Turcia și Ucraina.

Juriul festivalului de anul acesta include actrița și regizoarea Mia Wasikowska (Insula Bergman). Ei vor fi alături de actorul Zlatko Boric, actrița Danica Turcic, regizor și actor Juraj Lerotic și Josh Siegel, curator de film la Muzeul de Artă Modernă.

Cel de-al 29-lea Festival de Film de la Saraievo va avea loc în perioada 11-18 august.

Iată lista completă:

Program Competiție – Film Narativ 2023

Heart of Sarajevo pentru cel mai bun lungmetraj
Premiu de 16.000 €, co-sponsorizat de Asociația de Turism a Cantonului Sarajevo

Heart of Sarajevo pentru cel mai bun regizor
Un premiu de 10.000 de euro sponsorizat de Națiunile Unite în Bosnia și Herțegovina în cooperare cu UNESCO

Heart of Sarajevo pentru cea mai bună actriță
Un premiu de 2.500 de euro

Heart of Sarajevo pentru cel mai bun actor
Un premiu de 2.500 de euro

1. Europa– Sudabeh Mortezaei (Austria, 2023, 97 min) – Premieră mondială
2. modul– Christina Ioakemedi (Grecia, 2023, 98 min) – Premieră mondială
3. Libertate / Libertate– Tudor Georgiu (România, Ungaria, 2023, 109 min) – Premieră internațională
4. animal– Sofia Exarchu (Grecia, Austria, România, Cipru, Bulgaria, 2023, 116 min) – Premieră regională
5. Blackbeard Blackbeard Blackbeard / Chashvi Chashvi McFlyElaine Naveriani (Georgia, Elveția, 2023, 110 min) – Premieră regională
6. Ziua tigrului/tigruluiAndré Tunas (România, Franța, Grecia, 2023, 80 min) – Premieră regională
7. nu palicada– Philip Sotnichenko (Ucraina, 2023, 100 min) – Premieră regională
8. tara pierduta– Vladimir Perisic (Serbia, Franța, Croația, Luxemburg, Qatar, 2023, 98 min) – Premieră regională
9. Călătorie / ExcursieUna Goncak (Bosnia și Herțegovina, 2023, 94 min) – o performanță în afara competiției
10. Formula guards / formula ČUVARIDragan Belogelric (Serbia, 2023, 118 min) – În afara competiției
11. RumiSerial TV, Producator: Ahmet Okur, Kerim Ayldiz, Regizor: Can Olcag (Turcia, 2023) – Premiera mondiala – Special, In afara competitiei

READ  Calendar de weekend: Materia, Bucharest Early Music Festival, Film 4 Fun, One World Romania @ Timișoara, Transylvania Jazz Festival și multe altele

Programul Competiției – Film Documentar 2023

Heart of Sarajevo pentru cel mai bun lungmetraj documentar
Un premiu de 4.000 de euro, sponsorizat de Guvernul Elveției

Heart of Sarajevo pentru cel mai bun scurtmetraj documentar
Un premiu de 2.000 de euro

Premiul pentru Drepturile Omului
Un premiu de 3000 de euro sponsorizat de Regatul Țărilor de Jos

Premiul special al juriului
Un premiu de 2.500 de euro

1. O zi, 365 de ore / Bir Gon, 365 de ore– Kaftan Elim (Turcia, Croația, 2023, 79 min) – Premieră mondială
2. corp / tello– Petra Siliskar (Slovenia, Croația, Macedonia de Nord, 2023, 91 min) – Premieră mondială
3. Bottle Men / VlasarosiNemanja Vojnovic (Serbia, Slovenia, 2023, 84 min) – Premieră mondială
4. Grădina Zânelor / Fanny Kertje– Gergo Somogyvary (Ungaria, România, Croația, 2023, 83 min) – Premieră mondială
5. Fran și Verka; Sau o zi obișnuită într-un sat pustiuSofran Nricaj (Kosovo, 2023, 14 min) – Premieră mondială
6. Îmbrățișare / Upgame– Miroslav Mandic (Slovenia, Croația, 2023, 14 min) – Premieră mondială
7. Requiem pentru zilele fierbinți de vară / Requiemy Zavkhlis Setkhian-Dgibbs– Giorgi Barkosadze (Georgia, Grecia, 2023, 77 min) – Premieră mondială
8. Tăcerea minții / Shutenga RazumaKumjana Novakova (Bosnia și Herțegovina, Macedonia de Nord, 2023, 63 min) – Premieră mondială
9. Ce ar trebui făcut? / ŠTO DA SE RADI?– Goran Dević (Croația, 2023, 79 min) – Premieră mondială
10. Soțul meu musulman / SOŚUL MEU MUSULMANDaniel Ioan Parnotti, Alexandra Lisita Parnotti (România, 2023, 70 min) – Premieră internațională
11. Realitatea– Selma Duborak (Austria, Germania, 2023, 130 min) – Premieră regională
12. deșerturi / deșerturi– Damir Markovina (Croația, 2022, 45 min) – Premieră regională
13. vid de groază– Boris Poljak (Croația, 2023, 23 min) – Premieră regională
14. Nealiniat: Scene din Tamburele lui Labudovitch– Mila Toraglic (Serbia, Franța, Croația, Muntenegru, Qatar, 2022, 100 min) – Premieră regională 15. UN ALOE, UN FICUS, UN Avocado și șase DRACAENAS/АЛОЄ, ФІКУС, АВОКАДО ȘI 6 DRАЦЕН– Marta Smyrzyczynska (Ucraina, Franța, 2023, 8 min) – Premieră regională
16. Selfie/selfie limită– Anna Dzyabchiba (Georgia, 2023, 50 min) – Premieră regională
17. Valerega– Sara Jurencic (Croația, 2023, 16 min) – Premieră regională
18. Între revoluții / ÎNTRE REVOLUŚIIVlad Petri (România, Croația, Qatar, Iran, 2023, 70 min.) – Premieră în Bosnia și Herțegovina
19. Hope Phantom HotelBojan Stojicic (Bosnia-Herțegovina, 2023, 22 min) – Premieră în Bosnia și Herțegovina
20. Nu ne vom estompa / NE ZGASNEMOAlisa Kovalenko (Ucraina, Franța, Polonia, SUA, 2023, 100 min) – Premieră la B&H

READ  Luminile slabe în clădirile din centrul orașului Dallas pentru a ajuta păsările migratoare

Program Competiție – Scurtmetraj 2023

Heart of Sarajevo pentru cel mai bun scurtmetraj
Filmul câștigător este eligibil pentru a fi luat în considerare pentru Premiul Oscar® pentru cel mai bun scurtmetraj
Un premiu de 2.500 de euro

Nominalizat pentru scurtmetrajul Academiei Europene de Film

1. ÎNTRE MARCHII DE ZI / ÎNTRE MARGINILE ZILEIAndrea Lacatus (Romania, 2023, 20 min) – Premiera mondiala
2. Cum am învățat să atârn rufe / KAKO SEM SE NAUČILA OBEŠATI PERILO– Barbara Zemlich (Slovenia, 2023, 23 min) – Premieră mondială
3. Lasă florile de rouă să înflorească / NEKA CVJETA ROSNO CVIJEĆE– Ivan Bakrac (Muntenegru, 2023, 17 min) – Premieră mondială
4. Porumbeii mor când orașul ia foc / TA PERISTÉRIA ARRESTAÍNOUN, ÓTAN I PÓLI PHLÉYETAIStavros Markoulakis (Grecia, 2023, 21 min) – Premieră mondială
5. Gata / ItomoeIrini Vianelli (Grecia, 2023, 11 min) – Premieră mondială
6. Fantomele pe care le pictezi pe spatele meu / DUHOVI NA MOJIM LEĐIMANikola Stojanovic (Serbia, 2023, 15 min) – Premieră mondială
7. Martor/SvgedokAlen Simic (Bosnia și Herțegovina, 2023, 15 min) – Premieră mondială
8. 27Flora Anna Buda (Ungaria, 2023, 11 min) – Premieră regională
9. Mama mea este o sfântă / Eu sunt Mitera mo en Ajia– Silas Tzoumirkas (Grecia, 2023, 8 min) – Premieră regională
10. Adevărul adevărat despre lupte / Brava Estina Brice o ShuriAndrea Slavicek (Croația, 2023, 15 min) – Premieră regională

Program Competiție – Film Student 2023

The Heart of Sarajevo pentru cel mai bun film studentesc
Un premiu de 1000 de euro sponsorizat de Consiliul Regional de Cooperare

READ  Critica de film Irina Margherita Nestor a decernat Ordinul Artelor și Insignilor de Litere

1. 99.999%Roberta Serban (Romania, 2023, 30 min) – Premiera mondiala
2. cădere brusca– Ana Gemici (Ungaria, 2023, 17 min) – Premieră mondială
3. Bătăi inimii/SRCE– Gvozdin Ilic (Bosnia și Herțegovina, 2023, 16 min) – Premieră mondială
4. PragmaBianca Celeste (Ungaria, 2023, 30 min) – Premiera mondiala
5. Din coada ochiului / szemm sarka– Domonkus Erhardt (Ungaria, 2023, 6 min) – Premieră regională
6. Glass fingers / DEGETE DE STICLĂ– Alina Georgi (România, 2022, 7 minute) – Premieră regională
7. În visele lor, toate meduzele sunt ude / IM TRAUM SIND ALLE QUALLEN FEUCHTMarie-Louise Lehner (Austria, 2023, 27 min) – Premieră regională
8. Vreau să distrug sera / VREAU SĂ SPARG SERATeona Galgutiu (Romania, 2023, 21 min) – Premiera regionala
9. Iarba Scurta / Nisca Trava– David Jasso (Croația, 2023, 26 min) – Premieră regională
10. Vedere de sus a creierului meu ca o scenă a crimei / EIN SELTEN ENTSTAUBTER TEIL DES GEHIRNSLucia Juhau (Austria, 2023, 12 min) – Premieră regională
11. Așa că stau nemișcatJana Eressina (Austria, 2023, 28 min) – Premieră regională

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *