Serbia dă tonul, România smulge o victorie decisivă

Prima zi a diviziei a doua nu a avut surprize. La Zagreb, Serbia a zdrobit Israelul, iar Germania a reușit să depășească unele dificultăți pentru a răsturna Malta. La Dubrovnik, Slovacia a învins Slovenia, în timp ce România a învins Olanda într-un meci decisiv.

Grupa C (Zagreb): Serbia – Israel 22-1, Germania – Malta 18-13
Grupa D (Dubrovnik): Slovacia – Slovenia 11-7, Olanda – România 8-12

Dacă a existat vreodată un moment prost pentru un astfel de „rău” cum au făcut sârbii nereușind să ajungă în topul opt din Europa, cu siguranță a fost Split 2022.

Odată cu apariția sistemului cu două divizii, cea mai proastă performanță a lor vreodată i-a văzut retrogradați la această ediție, ceea ce este și o veste proastă pentru rivalii lor.

A devenit rapid evident că încă mai au potențial, poate nu la fel de mult ca în anii anteriori când generația lor de aur câștigase două coroane olimpice consecutive, dar în următorul mare spectacol au reușit să ajungă în semifinale la Campionatele Mondiale. În Fukuoka, lăsând în urmă tragediile din Split.

Pentru a da tonul aici, la Zagreb, pur și simplu i-au surprins pe israelieni.

Nici la Split nu a fost un meci egal când s-au întâlnit și în prima zi (în „vechiul sistem”) și sârbii au câștigat cu 18-3 nou-veniți; După 15 luni, meciul a devenit și mai deformat.

Statisticile spun povestea: Nu numărul total de lovituri a arătat diferența (35-16), ci șuturile pe poartă: 31-5, un adevărat semn al cât de serioși sunt sârbii în apărare.

Israelul a reușit să înscrie singurul gol dintr-o lovitură de pedeapsă cu 1:26 minute înainte de finalul celei de-a treia reprize, cu scorul de 15-0.

READ  România și Moldova semnează un memorandum de înțelegere pentru integrarea piețelor energetice

Cealaltă întâlnire de la Zagreb a adus o luptă mai echilibrată – ceea ce a fost oarecum surprinzător, deoarece puțini se așteptau ca Malta să poată ține pasul cu germanii pentru mult timp.

Apărarea „a ajuns” la bazin cu opt minute întârziere, în prima repriză s-au înregistrat 11 goluri, nemții au condus cu 6-5, dar Malta a reușit să revină de la 8-6 și într-un final nebun înainte de pauză, când trei goluri. au fost marcate în meci. Timp de 35 de secunde, au rezistat 9-9.

Tendințele au început să se schimbe când portarul german Felix Benke, care fusese deja înlocuit în prima repriză, dar a revenit în a doua, a făcut o serie de salvari.

Oprirea șuturilor în driblinguri succesive le-a deschis ușa nemților, care au condus cu 5-0 după 10-10, iar asta a decis rezultatul.

Ei pot menține acest decalaj până la sfârșitul meciului și această victorie le-ar putea garanta și o șansă la un meci încrucișat cu un concurent de top.

Credit: European Aquatics

La Dubrovnik, Slovacia a început meciul așa cum ar trebui favoriții, luând un avantaj cu 5-2 împotriva Sloveniei în decurs de opt minute.

Cu toate acestea, următoarele opt minute au fost orice altceva decât o bătălie a favoriților împotriva celor defavorizați.

Slovenia, aflată acum singură (la Split pot intra pe teren după ce i-au oprit pe ruși), și-a îmbunătățit apărarea în timp ce disciplina slovacilor a scăzut ușor, deoarece au comis șase faulturi mari (nu au avut niciunul în primul sfert). În timp ce au omorât cinci jucători, ei nu au reușit să înscrie și pe piciorul din față, acordând un gol de penalty, astfel încât scorul a devenit 5-3 la pauză.

READ  România trimite concentratoare de oxigen, butelii de oxigen și echipamente de oxigenoterapie în India | India News

Adânc în a treia repriză scorul a fost 5-5, cu o penalizare în prelungiri și o lovitură de pedeapsă, iar apoi Marek Tkac a pus capăt cursului slab al echipei sale pentru a marca 10:56 minute mai târziu cu scorul de 6-5.

Trei salvari extraordinare ale lui Tomas Hovirica au fost esențiale în această fază, slovacii au reușit să reconstruiască diferența de două goluri înainte de ultima perioadă.

În a patra perioadă, ei și-au reconstruit jocul, adăugând încă patru goluri pentru a se bucura de un final fără stres.

România și Olanda au produs un meci palpitant la Split, terminând cu 12-12, așa că este timpul pentru o altă bătălie mare.

Românii au luat valul mai devreme și, deși olandezii au reușit să revină de la 1-3 la 3-3, la scurt timp s-au trezit din nou cu 4-6 și au fost forțați într-un joc de urmărire.

O vreme, au reușit să rămână aproape, chiar și după 5-8, au marcat două goluri în 63 de secunde, totuși, spre finalul celei de-a treia, a marcat un gol de bărbat, iar apoi un șut minunat de la 6 metri cu 24 de secunde. înaintea soneriei pentru a da conducerea 7 -10. În România cu opt minute rămase.

Un alt șut de la 6 metri la un minut după al patrulea gol, al lui Vlad Georgescu, a mărit diferența la patru goluri, fără a lăsa cale de întoarcere pentru Olanda.

De fapt, s-au chinuit în față, înscriind după mai bine de opt minute, în timp ce România a făcut o treabă curată și a luat trei puncte foarte importante.