Serbia și România își asigură primele poziții de grupă la Campionatul European de polo pe apă masculin

Amabilitate: European Aquatics

Serbia, Germania, România și Țările de Jos vor avea ocazia să provoace în transferuri echipele cap de serie a treia și a patra din grupele de top. Confruntarea dintre Serbia și Franța va fi cea mai proeminentă în etapa următoare.

Grupa C: Germania – Israel 14-8, Serbia – Malta 21-4
Clasament final: 1. Serbia 9, 2. Germania 6, 3. Malta 3, 4. Israel 0

Grupa D: Slovacia – România 7-8, Olanda – Slovenia 23-7
Clasament final: 1. România 9, 2. Olanda 6, 3. Slovacia 3, 4. Slovenia 0.

Meciuri încrucișate, Zagreb – 10 ianuarie: Franța – Serbia (18.30), Muntenegru – Germania (20.15). 11 ianuarie: Georgia – România (17.00), Grecia – Olanda (19.00).

Credit: European Aquatics

Runda a treia a Casei a lipsit de emoție reală, deoarece locurile de top din ambele grupe fuseseră deja decise în primele două zile de joc.

Echipele avansate au avut nevoie doar să-și întărească rândurile câștigând ultimele meciuri împotriva celor defavorizați.

Cu toții au reușit să o realizeze, iar românii au avut doar de depășit unele dificultăți în fața Slovaciei, dar cu un al patrulea joc mai puternic au reușit să obțină victoria pentru a intra în competițiile crossover cu trei victorii sub centură.

Slovacii, fără nicio speranță într-un clasament mai bun, au dat o luptă bună și au stat trei perioade în frunte.

România a reușit să șteargă deficitul de două goluri în prima repriză, dar a rămas din nou în urmă în a treia perioadă, cu 7-5.

Teodor-Andrei Fulya a retras unul la 42 de secunde de la final, dar a avut nevoie de încă patru minute pentru a egala scorul în a patra repriză la 7-7, 5-4.

READ  România și Spania nu intenționează să-și schimbe poziția față de Kosovo - premierul sârb

Slovacii au rămas în cele din urmă fără aburi, neputând să marcheze în ultimele nouă minute de joc, în timp ce Vlad Luka Georgescu a marcat câștigătorul din perimetru cu 2:31 rămase de joc.

Slovacii au ratat ultimele 6 vs 5, așa că nu au putut să forțeze loviturile de departajare în final.

Olanda s-a descurcat mai bine împotriva Sloveniei.

De fapt, au stabilit un nou record într-un singur meci marcând 23 de goluri, cu unul mai mult decât a făcut Serbia împotriva Israelului și Italia împotriva Georgiei.

Din punctul de vedere al adversarilor, prima repriză a arătat foarte rău, olandezii au marcat șapte goluri, iar mai târziu în repriza a treia au reușit să marcheze opt goluri în tot atâtea minute.

Apărarea slovenă a fost în dezamăgire, deoarece Olanda a tras 42 de lovituri, cel mai mare număr al turneului, cu 31 dintre ele în țintă – nu e de mirare că numărul s-a oprit la 23 la final.

La Zagreb, nemții au început meciul cu șase goluri împotriva Israelului, ducând meciul pe calea așteptată.

Israelienii au reușit să-și reorganizeze oarecum rândurile pentru restul meciului, iar nivelul de performanță al Germaniei a scăzut, astfel încât confruntarea s-a transformat într-o călătorie comună spre finalul inevitabil al călătoriei din această după-amiază.

În sesiunea de seară, singura întrebare a fost dacă Malta va putea înscrie împotriva Serbiei – Israelul ar putea face acest lucru o dată în prima zi, dintr-o lovitură de pedeapsă în a treia repriză.

Maltezii au spart gheața mult mai devreme, la jumătatea secundei la o lovitură de bărbat, scorul fiind 8-0.

READ  În România încep mari exerciții aeriene NATO

De asemenea, au putut înscrie încă trei goluri, deși nu au putut rezista presiunii impuse de sârbi în toate cele patru sferturi.

Cu primele trei sarcini finalizate, următoarea provocare a sârbilor promite și mai multă emoție – o revanșă a meciului lor de la Split împotriva Franței.

În urmă cu cincisprezece luni, francezii și-au provocat cea mai mare supărare învingându-l pe candidatul care se lupta.

Drept urmare, sârbii au fost nevoiți să se mulțumească cu cea mai proastă clasare a lor vreodată, un loc al nouăleayși s-au găsit, de asemenea, în al doilea nivel al acestei ediții.

Pentru a schimba cursurile, trebuie să învingă mai întâi Franța, înainte de a putea aspira la lucruri mai mari aici.

În celelalte legături, România va juca cu Georgia, ceea ce ar putea fi și dificil, în timp ce este greu să-i vezi pe ceilalți favoriți scăzând – medaliata mondială cu argint Grecia este favorită împotriva Olandei, la fel cum Muntenegru este împotriva Germaniei.