Serena avansează în a treia rundă a French Open după o lovitură rapidă în setul secund

Fosta numărul unu mondial Serena Williams, care urmărea un record al 24-lea titlu de Grand Slam la simplu, a depășit o lovitură din setul doi pentru a ajunge în runda a treia a Openului Franței cu o victorie cu 6-3, 5-7, 6-1 asupra Mihaelei din România. Buzarnescu duminica.Miercuri.

De trei ori campioană Roland Garros, care a câștigat 23 de titluri majore începând cu 2017, Williams a trecut un scurt din recordul lui Margaret Court, în primul set înainte de a-și lăsa garda jos.

În vârstă de 39 de ani, clasat pe locul șapte la Paris, dar nu a trecut de runda a patra de aici de când a ajuns în finală în 2016, a căzut cu 4-2 în setul secund, întrucât l-a rupt pe Buzarnescu pentru prima dată.

Dar americanul a revenit la natura sa dominantă în timp ce a furat serviciul adversarului în următorul meci și a obținut două puncte de pauză în al unsprezecelea joc.

Buzarnescu și-a păstrat calmul pentru a o evita și a legat-o la 5-5 înainte de a sigila al doilea set pe slujba lui Williams.

„Am avut niște șanse foarte bune în al doilea set să câștig, dacă aș câștiga doar un punct aici sau acolo, de patru sau cinci ori, un al doilea set ar fi fost diferit”, a declarat Williams reporterilor după meci.

„Trecând la al treilea, a trebuit doar să mă concentrez pe acele puncte importante. Dacă aș putea lua aceste puncte, mi-ar fi mai ușor.”

Williams a preluat conducerea cu 4-0 după ce s-a rupt de două ori în setul decisiv, dar rezultatul nu a reflectat bătălia pe care Romania a purtat-o ​​pentru a rămâne în competiție.

READ  „Guerreras” a căzut în fața României și a terminat pe locul al treilea în Cupa Carpaților

Cu toate acestea, experiența lui Williams a dominat în momentele definitorii, când a stabilit o întâlnire cu colega americană Danielle Collins.

Williams s-a apropiat dur de recordul lui Kurt de la câștigarea Australian Open din 2017.

A căzut în patru finale de Grand Slam și a pierdut la începutul acestui an în semifinale la Australian Open.

Apoi a suferit o intervenție chirurgicală pe cale orală și a jucat doar trei meciuri în tur, îndreptându-se spre Openul Franței, câștigând un meci.

Criteriile noastre: Thomson Reuters Trust Principles.