Simona Halep o învinge pe numărul 2 Paula Padusa în Spania

Românca Simona Halep se bate împotriva polonezei Iga Swiatek în semifinalele WTA de la BNP Paribas Open de la Indian Wells Tennis Garden din Indian Wells, California, vineri, 18 martie 2022.

Credit: Andy Abita/The Desert Sun/USA Today Network

Fostul număr unu mondial, Simona Halep, și-a arătat vechea formă sâmbătă pentru a desființa a doua cap de serie Paula Padusa 6-3 6-1 acasă, în Spania, pentru a trece în turul al treilea al Mutua Madrid Open.

Românca Halep a câștigat turneul în 2016 și 2017. Împotriva Padusei, aflată acum pe locul 2 mondial, a avut nevoie de doar o oră și 16 minute pentru a trece în optimi pentru a șaptea oară în 11 meciuri.

Neclasată la Madrid pentru prima dată din 2013, Halep are 21 de victorii împotriva a 14 erori neforțate. Ea a dominat meciurile pe care le-a servit, câștigând 84,4% dintre ele față de 51,5% a lui Padusa. Halep a transformat și cinci din 10 șanse de break; Padusa a reușit doar una dintre cele șapte șanse de evadare.

„Mă simt bine, am simțit că joc un tenis bun și sunt foarte mulțumită de asta”, a spus Halep după meci. „Ea este foarte bună în acest moment. E numărul 2 în lume, așa că este doar încredere. Ea a jucat grozav, dar am crezut că am șansa mea, așa că am dat totul.”

Următoarea pentru Halep este câștigătoarea meciului dintre a 14-a cap de serie Koko Gauff și Yulia Putintseva din Kazahstan.

În alte meciuri, a 15-a cap de serie Victoria Azarenka din Belarus a venit din spate pentru a o înlătura pe slovena Tamara Zidansek cu 3-6, 6-1, 6-3 pentru a avansa în optimile de finală la Madrid pentru prima dată din 2016.

Azarenka a egalat într-un meci în al doilea set și a găsit alte echipamente. Am alergat nouă jocuri consecutive – inclusiv trei în care Zinedine Zidane nu a marcat niciun punct – și am parcurs restul drumului.

READ  Urmăriți meciul Manchester United împotriva Liverpool - Transmisie live pe internet și informații TV internaționale - Liverpool FC

„Simt că a început foarte, foarte bine. De două ori câștigătoare la Australian Open, Azarenka a spus: „Cu cât a fost mai lung meciul, cu atât jucam mai bine și mă simțeam mai confortabil.’ Cred că atitudinea mea a fost foarte bună astăzi pentru a încerca să găsesc soluții și iau șuturile mele și iau frâiele.” Lucrurile sunt în mâinile mele.”

În runda următoare, Azarenka o va înfrunta pe americanca Amanda Anisimova, care s-a întors singură pentru a o învinge pe croația Petra Martic cu 3-6, 6-3, 6-2.

Cap de serie a opta tunisian Anas Jabeur a avut nevoie de trei seturi pentru a o elimina pe rusoaica Varvara Gracheva, cu 7-5, 0-6, 6-4. Și o așteaptă în turul următor este elvețiana nr. 11 Belinda Bencic, care s-a impus cu 6-3, 4-6, 7-5 în fața cehiei Karolina Muchova.

Se vor muta pentru prima dată în optimile de finală de la Madrid cehoaica Marie Bozkova și rusoaica Ekaterina Alexandrova, două jucătoare neclasate care se vor înfrunta.

Buzkova a avut nevoie de 2 ore și 25 de minute pentru a o învinge pe colega de calificare Diana Yastremska din Ucraina cu 3-6, 7-6 (3), 6-1. Alexandrova a venit dintr-o pauză din setul doi pentru a o învinge pe spaniolă Nuria Barezas Diaz cu 6-4, 7-5.