Simone Biles, femei din SUA care urmăresc mai multe medalii la gimnastică mondială

Cu două gimnaste în finala fiecărei probe, americancele au șansa să doboare recordul celor mai multe medalii la campionatele mondiale. Nouă au fost revendicate în 2005.

El joaca

ANTVERS, Belgia – Sper că americanii lasă loc în bagajele lor.

Americanii se aflau în fruntea clasamentului, cu excepția barelor neuniforme, când două zile de calificări s-au încheiat luni la Campionatele Mondiale de gimnastică. Competiție pe echipe. Pretutindeni. Sărituri, bârnă de echilibru și exerciții la podea.

Nu numai atât, vor avea câte două gimnaste în fiecare finală individuală. Am fi avut și noi mai multe dacă nu ar fi fost regula stupidă impusă de Federația Internațională de Gimnastică.

„În general, pentru echipă, foarte, foarte bine”, a spus Laurent Landy, care o antrenează pe Simone Biles. Jocelyn RobersonEl a spus asta după sesiunea de calificări feminine din SUA de duminică.

E greu să fii mult mai bun.

Scorul feminin american de 171,395 de puncte a fost cu mai mult de cinci puncte înaintea medaliatelor cu argint de anul trecut, Marea Britanie. Punctajul începe de la zero în finalele pe echipe și nu există pierdere pentru cel mai mic scor, ca în playoff. Dar este puțin probabil ca cineva să se apropie de americani, cu atât mai puțin să le refuze un al șaptelea titlu consecutiv la echipă în finala de miercuri.

READ  Un detector de metale preia semnalul în România - apoi detectează aproape 5.000 de monede vechi

Femeile din SUA, care au câștigat fiecare titlu de echipă la lume din 2011, împărtășesc în prezent acest record cu bărbații din China.

Aceasta este a patra competiție a lui Biles de la Jocurile Olimpice de la Tokyo, unde a fost forțată să se retragă din toate finalele, cu excepția uneia, din cauza haosului. „rasuciri” Ceea ce a făcut-o să-și piardă înțelegerea unde se afla în aer. Totuși, arată la fel de bine ca întotdeauna.

Ea este cu aproape două puncte înaintea colegei americane Shellis Jones la all-around și a primit, de asemenea, scoruri de top la sărituri, bârnă de echilibru și exerciții la sol. Ea s-a clasat pe locul cinci pe barele denivelate, evenimentul ei „cel mai slab”.

Dacă Biles va câștiga o medalie în competiția pe echipe și all-around, ea va avea 34 de medalii la Campionatele Mondiale și Olimpiade, devenind-o sportiva numărul 1 în lume. Cea mai decorată gimnastă din toate timpurile, bărbat sau femeie.

Și aceasta nu este singura istorie pe care o poate face.

Prin calificarea pentru fiecare eveniment final, Biles poate repeta Realizare de la Campionatul Mondial 2018Unde a câștigat șase medalii. A fost prima dată când românca Daniela Silivas la Jocurile Olimpice din 1988 a fost medaliată la fiecare eveniment la o competiție internațională majoră.

Biles a câștigat patru aurii, un argint și un bronz la acele campionate mondiale.

În plus față de all-around, Jones a fost finalist la bare, grinzi și podea. Ea a avut cel mai mare scor la bare până la ultima subsecțiune, când chinezii Qiu Zhiyuan a devansat-o cu doar 0,067 puncte.

READ  Cei cinci fabulosi din judogi! /IJF.org

„Simt că am fost aici de mult timp, exersând o rutină după alta. Să ieșim acolo și să facem încă patru rutine a fost grozav”, a spus Jones duminică seara. „Există bine și rău, dar sunt încântat să mă mișc la toate aspectele și apoi, sperăm, „Câteva finale”.

Roberson, care își face debutul mondial aici, a ajuns în finala săriturii cu al șaselea cel mai mare scor.

„Simt că a mers cât de bine ar fi putut”, a spus Roberson duminică seara.

Singurul mod în care lucrurile ar fi putut merge mai bine pentru americani este ca Federația Internațională de Gimnastică să renunțe la regula care limitează țările la două gimnaste în fiecare finală individuală. Dacă această regulă nu ar fi fost în vigoare, Leanne Wong ar fi fost un finalist complet, iar Skye Blakely ar fi fost finalist.

Cu toate acestea, nu este bine să fii lacom. Mai ales că americanii vor continua să vină acasă cu o mulțime de dispozitive.

Urmărește cronicarul sport USA TODAY Nancy Armor pe rețelele sociale @nrarmour.