Spania, Scoția și Turcia își rezervă locurile la Euro 2024

<فئة="وصلة " href="https://sports.yahoo.com/soccer/players/3871560" بيانات-i13n="ثانية:content-canvas;subsec:anchor_text;elm:context_link" بيانات-ylk="slk:Gavi;sec:content-canvas;subsec:anchor_text;elm:context_link;itc:0">Gavi câștigător</a> În Oslo în interior <a class="وصلة " href="https://sports.yahoo.com/soccer/teams/spain/" بيانات-i13n="ثانية:content-canvas;subsec:anchor_text;elm:context_link" بيانات-ylk="slk:إسبانيا;sec:content-canvas;subsec:anchor_text;elm:context_link;itc:0">Spania</a> Calificat pentru UEFA Euro 2024 (Friedrich Rennes) /afp.com/2c486fdbd4ebbe7b20dff935d11b41a5″ data-src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/SHjyC1S31hmsMdbd4ebbe7b20dff935d11b41a5″ data-src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/SHjyC1S31hmsMdbd4ebbe7b20dff935d11b41a5″ cjt3PTk2MDtoPTY0MA–/https https: //media.zenfs.com/en/ afp.com/2c486fdbd4ebbe7b20dff935d11b41a5″/></div>
</div>
</div>
<div class=

Spania și-a câștigat locul la Euro 2024 duminică, cu o victorie cu 1-0 în deplasare cu Norvegia, care a trimis și Scoția în Grupa A, Turcia alăturându-se în rândurile crescânde de calificare.

Mijlocașul Barcelonei, Javi, a marcat singurul gol la începutul reprizei secunde la Oslo, când șutul său a fost deviat în colț pentru a ajuta Spania să se califice în finala de anul viitor din Germania, cu două meciuri rămase.

Antrenorul Spaniei Luis de la Fuente a spus: „Suntem foarte fericiți pentru că echipa s-a dezvoltat mult și are un viitor grozav”. „Am muncit pentru a ajunge la acest moment.”

Ei au ajuns în fruntea grupei A la golaveraj, dar rezultatul a asigurat că Scoția avea și ea un bilet la turneu, cu Norvegia cu cinci puncte în urmă în ultimul meci de luna viitoare.

Căpitanul Scoției, Andy Robertson, a spus: „Când ne-am calificat prin calificări data trecută, ne-am propus să o facem automat data viitoare, iar aceasta este prima misiune îndeplinită”.

Norvegia nu s-a calificat la un turneu major de la Euro 2000, dar echipa care îi include pe Erling Haaland și Martin Odegaard încă mai are speranța de a se califica în play-off.

Georgia a învins Cipru cu 4-0 în celălalt meci din acea grupă.

Turcia a încheiat o săptămână importantă în care s-a anunțat că va găzdui Campionatul Euro 2032 cu Italia, schimbându-și abordarea în ultimele minute pentru a învinge Letonia cu 4-0 și a-și rezerva locul în finală.

Yunus Akgun a deschis scorul chiar înainte de ora, iar fostul atacant Everton Cenk Tosun a marcat de două ori cu întârziere dintr-un șut de Kerim Akturcuglu pentru a finaliza victoria pentru liderii Grupei D.

„Sunt foarte fericit că am confirmat (calificarea) în această seară cu această victorie”, a declarat antrenorul Turciei Vincenzo Montella pe site-ul UEFA.

„Probabil că sunt cel mai fericit antrenor din lume în acest moment. De aceea mă voi bucura mai întâi, iar apoi ne vom continua pregătirile imediat.”

– Wilson reînvie Țara Galilor –

Turcia ocupă locul doi, la șase puncte în spatele Țării Galilor, care a sărit Croația pe locul doi datorită celor două goluri ale lui Harry Wilson într-o victorie cu 2-1 în fața echipei care a ajuns anul trecut în semifinalele Cupei Mondiale la Cardiff.

Wilson a depășit apărarea Croației pentru a marca deschiderea la scurt timp după pauză și apoi a aruncat o centrare a lui Dan James pentru a doua.

Mario Pasalic a redus diferența, dar Țara Galilor deține acum controlul asupra soartei lor înainte de rundele finale ale meciurilor de calificare din noiembrie.

Croația se află în pericol de a pierde un turneu major pentru prima dată de la Cupa Mondială din 2010, după două înfrângeri succesive.

Elveția avea nevoie de două goluri cu întârziere pe teren propriu cu Belarus pentru a remiza cu 3-3, dar a pierdut primul loc în Grupa Nouă în fața României.

Xherdan Shaqiri a pus Elveția în avantaj la St. Gallen înaintea Belarusului, care a pierdut cu 5-0 în fața aceluiași adversar în martie trecut, egalat prin Max Ebong.

Denis Polyakov a adus Belarusul în avantaj dintr-o lovitură de colț, iar oaspeții au căutat pe drumul spre o victorie șoc, când Dmitry Antlevskiy a marcat al treilea gol în minutul 84.

Manuel Akanji a marcat dintr-o lovitură liberă executată de Shaqiri pentru a conduce gazdele la o revenire în ultimul minut pentru gazdă, în timp ce înlocuitorul Zaki Amdouni a salvat roșul Elveției și a marcat egalarea în minutul 90.

România a obținut o victorie ușoară în fața Andorrei cu 4-0 pentru a se îndepărta cu un punct, dar Elveția are un meci în mână după ce călătoria de joi la Tel Aviv a fost amânată din cauza războiului dintre Israel și Hamas.

Meciul de duminică dintre Kosovo și Israel a fost și el anulat din cauza conflictului.

La Plzeň, Tomas Soucek a marcat un gol dintr-o lovitură de pedeapsă în minutul 76 pentru a oferi naționalei Cehe o victorie dificilă cu 1-0 asupra Insulelor Feroe, avansând echipa sa pe locul doi în Grupa E în spatele Albaniei.

Polonia a avut de suferit în lipsa atacantului accidentat Robert Lewandowski și a fost nevoită să vină din spate pentru a egala 1-1 cu Moldova la Varșovia.

Polonezii sunt al treilea în divizie, dar au jucat cu un meci mai mult decât locurile I și II. Ei îi găzduiesc pe cehi într-un meci obligatoriu pe 17 noiembrie.

Șapte dintre cele 24 de posturi vacante au fost acum ocupate, Germania s-a calificat automat ca națiune gazdă, în timp ce Franța, Portugalia și Belgia și-au câștigat locurile vineri.