Sportivii români strălucesc la Campionatele Europene de haltere

Sportivele române Loredana Toma, Mihaela Cambi și Andrea Cotroza au câștigat fiecare câte trei medalii de aur la Campionatele Europene de haltere de la Erevan.

Toma a dominat competiția de smulge, cucerind medalia de aur cu ridicarea de 110 kg, deși a ratat ultima încercare la 115 kg. Medalia de argint a fost câștigată de italianca Giulia Miserendino la 105 kg, în timp ce germanca Lisa Marie Schweitzer a câștigat bronzul cu 103 kg.

Loredana Toma a ocupat și ea locul I la cursa de smucituri, ridicând 130 de kilograme, după ce a ratat prima încercare, conform celor spuse de ea. Digi24.

Toma a ocupat fruntea clasamentului general cu un total de 240 kg, urmat de Miserendino cu 230 kg și Davis cu 226 kg.

Este al cincilea aur al lui Toma la Campionatele Europene, după cele din 2017 (Split), 2018 (București), 2019 (Batumi) și 2021 (Moscova).

România a terminat Campionatele de la Erevan cu 14 medalii și 9 aur, dintre care trei au fost câștigate de Mihaela Cambi (clasa 49 kg), trei de Andrea Cotroza (clasa 55 kg) și trei de Lordana Toma (clasa 71 kg).

Kuzmina Panu a câștigat două medalii de argint la categoria 45 kg (smuls și total), în timp ce Valentin Iancu a mai câștigat o medalie de argint la categoria 55 kg (clean and jerk). Acesta din urmă a câștigat și două bronzuri (grabă și general).

România a concurat la Campionatele Europene de Haltere cu o delegație de nouă sportivi, trei bărbați și șase femei, cu scopul de a câștiga patru medalii și șase locuri pe locurile patru și șase. România nu a participat la Campionatele Europene de anul trecut de la Tirana din cauza suspendării federației.

READ  Previzualizare: Anglia vs România - predicții, știri despre echipe, formații