Sportivii români strâng medalii la Jocurile Europene din 2023 de la Cracovia

Sportivii români au continuat să câștige medalii la Jocurile Europene din 2023, care au loc în prezent în Polonia.

Cătălin Chirilă a câștigat medalia de argint sâmbătă, 24 iunie, la competiția desfășurată la Cracovia la C1 500 de metri.

„Performanța excepțională a lui Katalin ne umple inimile de admirație și bucurie. Eforturile, sacrificiile și dăruirea lui au fost răsplătite cu această medalie de argint, confirmând talentul și valoarea lui excepțională lumii. Să-i transmitem lui Katalin toate felicitările și aprecierea noastră pentru această realizare minunată. .” „Realizare! Suntem mândri de tine și de eforturile tale nelimitate de a ajunge la topul spectacolelor”, se arată în mesajul postat de Federația Română de Caiac pe Facebook.

Chirila a fost cronometrat la 1:46.340. Alergatorul ceh Martin Fuksa a ocupat primul loc cu un timp de 1:45.462 minute, în timp ce moldoveanul Sergey Tarnowski a ocupat locul trei pe podium cu un timp de 1:46.460 minute. G4Media.

Duminică, 25 iunie, ciclistul român Vlad Dascalu a realizat cea mai importantă performanță din cariera sa și a câștigat medalia de aur în competiția de cros la Jocurile Europene de la Cracovia. A decolat în ultima tură a cursei și a câștigat medalia de aur, terminând competiția în 1 oră, 19 minute și 41 de secunde.

În clasament, Vlad Dascalo a fost urmat de ciclistul elvețian Lars Josef Forster, care a terminat cursa la 14 secunde în urmă, și de ciclistul italian Luca Braidot, care a încheiat cursa la 19 secunde în urmă.

Daskalo, fost campion mondial de tineret, se luptă pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris 2024.

READ  Emma Radocano se antrenează cu fosta antrenor Joanna Konta săptămâna aceasta: Raport | știri despre tenis

La începutul săptămânii trecute, scrima română Malena Kalogarenu a urcat pe podium la Campionatele Europene de scrimă și a câștigat medalia de bronz la Cracovia. Claudia Popusia a câștigat medalia de aur la proba de 1.500 de metri, în timp ce Daniela Stanciu a câștigat argintul la săritura în înălțime. Nu în ultimul rând, Bianca Galper a luat argint la aruncarea ciocanului, iar Andrea Miklos a luat bronzul la 400 de metri.