St. Johnston 0-0 Aberdeen: Sfinții și Dunele împărtășesc pradă după o remiză monotonă știri despre fotbal

Scott Wright care se îndrepta spre Ibrox a început cu Aberdeen împotriva lui St. Johnston, dar nici el, nici altcineva de la McDiarmid Park nu ar putea oferi inspirație într-o remiză fără goluri.

Wright și-a păstrat locul la două zile după încheierea unui contract de pre-contract cu Rangers și a participat la câteva mișcări ofensive decente din partea vizitatorilor.

Portarul St. Johnston, Zander Clark, a făcut două salvări bune, în timp ce nou-venitul Glenn Middleton a fost aproape de a marca golul victoriei în timpul accidentării.

St Johnston, care a ajuns la finala Cupei Betfred, și-a prelungit cursa neînvinsă la șase meciuri, în timp ce Aberdeen ar avea pozitive, dominând posesia și teritoriul pentru cea mai mare parte a meciului.

Saints au făcut două schimbări echipei care a învins-o sâmbătă pe Hibernian cu 3-0 la Hampden, împreună cu Michael O’Loran și fostul mijlocaș al Dunes, Craig Bryson, pentru a revigora echipa.

Aberdeen a suferit o lovitură timpurie când fundașul Tommy Hoban a ieșit cu o lovitură de cap. Mijlocașul Dean Campbell a căzut pe locul său, iar Ross McCurry a căzut pe locul trei.

Vizitatorii au creat prima oportunitate după marcajul de 20 de minute, când o centrare a lui Matt Kennedy a dat peste Sam Cosgrove la opt metri distanță. Capul atacantului a fost direct la Clark.

Matt Kennedy în Aberdeen se luptă cu Sean Rooney
imagine:
Kennedy se luptă cu Shawn Rooney

Wright, Kennedy și Ryan Hedges au început să meargă mingea în ultima treime, dar șansele clare au rămas mari.

Saints au avut o șansă bună la sfârșitul jocului, când am găsit o centrare a lui Craig Conway către O’Halloran, dar atacantul a tras cu capul lung.

Cosgrove a reușit să vadă poarta în interiorul suprafeței de penalizare la începutul reprizei a doua, dar a fost rapid eliminat și a blocat șutul său nemascat.

Kennedy a făcut un efort mai bun curling de mai departe, dar Clark s-a aplecat bine pentru că a amenințat că se va întoarce sub bară.

Sfinții s-au întors la joc, chiar dacă aveau nevoie de Liam Gordon să facă rezervări pentru o provocare falsă pe Wright pentru a opri periculoasa pauză Dons.

Căpitanul echipei Callum Davidson a adus împrumut de la Rangers pentru Middleton pentru prima dată cu 10 minute rămase și alți doi supleanți combinați la scurt timp. Stevie May a pus mingea într-un salop pe drumul către David Waterspoon, dar mijlocașul a tăiat mingea.

Lewis Ferguson a avut o șansă de cap la celălalt capăt, dar a fost dificil să generezi puterea necesară pentru a-l învinge pe Clark, care a depus efortul.

Middleton a avut ocazia să-și pună amprenta când a lansat o lovitură puternică de la 22 de metri, dar Joe Lewis a tras mingea.

Ce au spus managerii

Președintele Saint Johnston, Callum Davidson: „A fost frumos să o am [Glenn Middleton] În grădină, dă-i timp de joacă. Nu a mai jucat fotbal competitiv adecvat de ceva vreme.

„Cred că putem vedea cu toții că are ceva calitate. Cred că se aștepta să înscrie la final acolo. Sper că acesta este genul de calitate pe care o dă echipei noastre.

„A fost un punct bun. Nu cred că am jucat cel mai bine posibil împotriva unei echipe dificile, dar, în general, nu cred că oricare dintre echipe a făcut suficient pentru a câștiga meciul.”

READ  Asociația Jurnaliştilor Profesionişti din Cluj invită cea mai bună lucrare jurnalistică să fie depusă pentru Premiul anual pentru Anuar

Președintele Aberdeen, Derek McKinis, a spus: „Acesta a fost un spectacol total atent și nimeni nu poate spune altceva în afară de asta [Scott Wright] Era plin de alergare, era deștept, s-a întors.

„Am luxul de a-mi vedea jucătorii de luni până vineri. Nimeni nu joacă dacă nu este pe deplin angajat și asta rămâne așa.

„A fost o performanță bună. Nu a fost rezultatul pentru care am fost, dar am crezut că jucătorii au făcut multe chiar în joc.”