SUA Lupte | dublu aur pentru Bomaretto, care a câștigat titlul Campionatului Mondial de plajă feminin U-20; Femeile americane sunt pe locul trei în România

Constanta, Romania – saptamana istorica pentru Eliana Bomarito Ea a continuat duminică din Michigan, unde a devenit prima luptătoare americană care a câștigat aurul la Campionatele Mondiale Under-20 pe plajă, cu o performanță dominantă în divizia de peste 70 de kg de la Neversea Beach.

Vineri, Bommarito a câștigat o medalie de aur la Campionatele Mondiale de Seniori pe plajă de la Constanța, devenind primul sportiv american de top care a câștigat un eveniment internațional major pe plajă la UWW. Cu titlul ei de astăzi, ea devine acum prima luptătoare americană care deține două medalii de aur la UWW Beach. Ea este, de asemenea, singura luptătoare pe plajă sub 20 de ani care a câștigat o medalie de aur, cu doar a treia medalie sub 20 de ani câștigată de Statele Unite.

Apropo, și-a câștigat medalia de aur la Campionatele Mondiale de plajă U20 cu ace în șase secunde.

Bommarito a câștigat toate cele trei meciuri din Grupa B, cu o victorie cu 3-0 în fața Statelor Unite ale Americii Katelyn Lewis și a României Ionela Kujacaru și absența ei din cauza accidentării față de Amber Civo din Franța. În semifinale, ea a învins-o pe Tysila Heiha din Ucraina cu 3-0 în 19 secunde. Victoria ei în finală a marcat o revanșă cu Cojacaru, al șaselea pin. Niciunul dintre cele cinci meciuri ale lui Bomarito nu a durat mai mult de 22 de secunde.

Bommarito a câștigat 10 meciuri fără a pierde în timpul săptămânii, cinci meciuri în fiecare turneu.

A fost a treia medalie de aur a săptămânii pentru Statele Unite Kennedy Snow A câștigat medalia mondială de aur U17 la categoria 60 kg.

Bommarito, originară din Brighton, Michigan, a fost campioana națională senior pe plajă din SUA în 2023. Ea a fost campioană națională NJCAA pentru Indian Hills CC anul trecut. Bommarito a câștigat două titluri naționale de juniori la stil liber în timp ce era în liceu.

READ  Ucraina nu permite încă României și Uniunii Europene să examineze lucrările efectuate în Canalul Bystroi

A fost un loc în meciul pentru medalii Maura White Din Jefferson, New Jersey, care a terminat pe locul patru la 70 kg. White a fost învinsă de românca Paula Rotaru, cu 3-0, în meciul pentru medalia de bronz. Albă a avut un record de 1-2 în Grupa A, dar pinul ei cu Valeriya Molodetska din Ucraina în runda de deschidere i-a oferit suficiente puncte pentru a termina pe locul doi în Grupa A și a avansa în semifinale. Ea a căzut în semifinale în fața Moldovei Luciana Beda, cu 3-0.

Echipa americană, formată din șapte sportivi, ocupă locul trei în clasamentul pe echipe cu 55 de puncte, în spatele doar campioanei României cu 85 de puncte și vicecampioana Ucrainei cu 62 de puncte. Toți cei șapte sportivi americani s-au clasat cel puțin în primele opt din clasa lor de greutate. În total, echipele U-20 din SUA au avut nouă victorii în timpul zilei.

La băieți au concurat trei sportivi americani Ken Foley Connor Rees s-a clasat pe locul șase la 70 kg și pe locul opt la 80 kg, iar Alejandro Alston pe locul nouă la 70 kg. Foley a câștigat două dintre cele trei meciuri ale sale din Grupa B și a terminat pe locul al doilea în grupă, dar nu a avut suficiente puncte de clasament pentru a avansa în semifinale. Alston a marcat și o victorie în timpul zilei.