Svitolina se asigură că echipa ei rămâne în frunte

În al doilea meci al zilei, Svitolina și-a consolidat dominația în meci prin spargerea imediată a serviciului, fiind mereu cu un pas înainte în primul set.

Christian a ajuns recent în sferturile de finală pe zgură verde la Charleston, iar pe aceeași suprafață din Florida s-a dovedit a fi o concurentă încăpățânată în setul doi. Ea a spart serviciul Svitolinei de două ori pentru a prelua conducerea, dar de ambele ori Svitolina a spart imediat pentru a rămâne în contact.

Cu setul aparent îndreptându-se spre un tiebreak, Svitolina și-a ridicat puțin jocul și a creat câteva puncte de meci pe serviciul lui Christian. Românca a salvat prima lovitură cu un forehand uriaș, dar Svitolina a revenit apoi favoarea cu un forehand uriaș, ceea ce înseamnă că acum a câștigat cinci din ultimele șase meciuri din acest concurs.

Astfel, Ucraina are nevoie de o singură victorie sâmbătă pentru a-și rezerva locul la Sevilla în finala din noiembrie.

Dar căpitanul României, Horia Tecu, a văzut destul de la echipa sa încât să creadă că este posibilă o revenire.

„Meciurile au fost strânse și au fost bătălii, deși primul meci s-a încheiat cu 6-0 în setul al treilea. Pentru noi arată că suntem aproape. Așa credem până la final și mâine putem reveni mai puternici.”

READ  România: Posibilă încălcare a spațiului aerian în timpul unui atac cu drone în Ucraina