Swansea City – Watford 0-1: Ken Cima a obținut o victorie târziu pentru Hornets | știri despre fotbal

Ken Cima a marcat primul său gol al sezonului într-o manieră uluitoare pentru a-i oferi lui Watford o victorie cu 1-0 în fața Swansea.

Harry Darling și Matt Grimes s-au apropiat de gazde în prima repriză, în timp ce Faqun Bayo ar fi trebuit să înscrie pentru Hornets într-un concurs strâns.

Christian Pedersen a crezut că i-a pus pe Swans în avantaj în minutul 72, când a îndreptat cu capul un corner de Grimes pe lângă Daniel Bachmann, dar efortul a fost respins.

Golul înlocuitorului vizitator Sima în minutul 82 a asigurat ca Watford să părăsească Țara Galilor de Sud cu cele trei puncte.

Ambele echipe au fost întâmpinate pe teren cu un oarecum foc de artificii.

Și gazdele au fost cele care au încercat să dea fanilor o scânteie potrivită devreme, deoarece au irosit o ocazie genială de a prelua conducerea.

După ce prima lovitură liberă a fost eliminată, Jimmy Paterson a trimis o centrare precisă care l-a găsit pe Darling nemarcat în suprafața de pedeapsă de la Watford, dar fundașul nu a reușit să se conecteze cu capul suficient pentru a-l testa pe Bachmann.

Hornets au amenințat la contraatac și l-au forțat pe împrumutat de la Brighton, Carl Rushworth, să facă o salvare inteligentă, când a blocat șutul lui Tom Ince din centrarea lui Jamal Lewis de pe stânga.

Dar, de fapt, uralele și uralele care au precedat meciul s-au dovedit a fi un moment surprinzător.

Ambii portari au supraviețuit unor îngrijorări minore, cu Edo Kayembe săpat în largul lui după o pasă riscantă de la Rushworth de la Swansea către Jay Fulton, înainte ca Bachman să se întoarcă pentru a colecta efortul îndrăzneț al lui Grimes de la 45 de metri câteva momente mai târziu.

READ  Halterofilia Harriet reprezentând echipa GB în România

Swansea a abordat direct în încercarea lor de a rupe impas la scurt timp după jumătatea de oră, când Harrison Ashby, Liam Cullen și Fulton s-au combinat pentru a-i transmite mingea lui Grimes, al cărui șut a fost blocat de Bachmann.

Cea mai clară șansă i-a revenit lui Bayo, care a fost superb centrat la stâlpul din spate de Jeremy Ngakia cu două minute înainte de pauză, deși internaționalul ivorian a reușit cu capul acasă pe Rushworth de la distanță scurtă pentru a se asigura că scorul rămâne egal la pauză.

Echipa lui Valerín Ismail s-a îmbunătățit după începutul reprizei secunde și l-a văzut pe Francisco Cerralta cu capul dintr-o lovitură de colț de la Cima la nouă minute din repriza secundă.

Ambele echipe au făcut schimbări după marcarea orei în încercarea de a smulge un câștigător – cu Ollie Cooper și Josh Tymon rechemați de șeful Swansea, Michael Duff, în timp ce Yasser Asprilla și Melita Rajovic au intrat în locul oaspeților.

Aceștia din urmă au blocat un șut la scurt timp după ce a intrat în luptă, deși Watford a crezut că sunt în urmă cu 18 minute rămase.

Pedersen a întâlnit colțul lui Grimes și a îndreptat cu capul acasă, dar arbitrul Andrew Kitchen a respins efortul după ce a observat un fault în suprafața de pedeapsă.

Sima, care a fost prezentat la sfârșitul primei reprize, a avut în cele din urmă ultimul cuvânt la opt minute de la final, când efortul său a trecut de Rushworth, Bachmann l-a refuzat de două ori pe Darling la sfârșit pentru a se asigura că Watford a câștigat două victorii succesive pentru club. Pentru prima dată în acest sezon.

READ  Liverpool 0-2 Everton: Richarlison și Gilphy Sigurdsson încheie 22 de ani de răutate pentru a muri la Anfield | știri despre fotbal

Managerii

Jucătorul de la Swansea Michael Duff:

„Am crezut că avem un gol bun anulat. Cred că acesta este genul de noapte, dacă se va întâmpla asta, vom câștiga jocul.”

„Ei (oficialii) au spus că a fost o greșeală în timpul pregătirii pentru meci, dar am urmărit-o de mai multe ori. Nu știu unde a fost greșeala.”

„Pentru noi, a nu vedea unde ar trebui să se întâmple eroarea este frustrant, deoarece a fost una dintre acele nopți, a fost marje bune.

„Au coborât la celălalt capăt și au găsit un moment de calitate în care jucătorul l-a curbat în colțul de sus de la 20 de metri. Acesta este singurul lucru pe care nu l-am putut găsi în seara asta.”

Valerien Ismail, jucător de la Watford:

„Este o perioadă foarte lungă [since Watford won away]Nouă luni acum. Felicitări jucătorilor. După meci am spus „mulțumesc” pentru performanța altei echipe.

„A fost important să fim puternici și să câștigăm meciurile. Știam că avem calitatea de a face diferența în orice moment.

„A fost o performanță grozavă într-un meci dur în deplasare. Am făcut față bine provocării.

„Este un sentiment grozav pentru toată lumea, în special pentru fanii noștri, care au venit la Swansea la mijlocul săptămânii. Vor pleca acasă în seara asta cu zâmbetul pe buze.”