Tenis: Alcaraz și Swiatek se aruncă în cartierele Indian Wells, Medvedev supraviețuiește – Omni Sports – Sport

Alcaraz, numărul doi mondial care ar putea să recâștige locul 1 cu o victorie în această săptămână, a avut o noapte scurtă pe teren, când britanicul Jack Draper s-a retras din cauza unei accidentări abdominale, spaniolul conducea cu 6-2, 2-0.

Între timp, numărul unu mondial Swiatek a avut ultimul cuvânt în majoritatea raliurilor lungi, deoarece a supraviețuit pe campioana US Open din 2021, Emma Raducano, cu 6-3, 6-1.

Progresia lor lină a fost un contrast puternic cu drama de la începutul zilei, când Medvedev a zguduit o cădere în al doilea set și s-a luxat glezna grav pentru a-l învinge pe Zverev cu 6-7 (5/7), 7-6 (7/5). 7-5 pentru a împinge seria de victorii a jucătorilor AFC Tenis profesionist la 17 meciuri.

Numărul șase mondial, care nu a câștigat turneele ATP de la Rotterdam, Doha și Dubai, și-a rostogolit glezna dreaptă și a stat întins pe teren câteva minute înainte de a șchiopăta înapoi pe scaun.

Zverev, care a rupt ligamentele gleznei la Openul Francez anul trecut, părea îngrijorat, dar după ce accidentarea a fost verificată și înregistrată de personalul medical, Medvedev a trecut mai departe – și a schimbat jocul.

„La început a fost foarte dureros, așa că am fost mai îngrijorat și m-am concentrat mai mult pe gleznă decât pe meci”, a spus Medvedev.

„Atunci chiar m-a ajutat puțin să joc mai bine. Pentru restul jocului, probabil că adrenalina a început. Deci nu a fost ușor să merg, de aceea am fost moale, dar să mă mișc mai ușor.”

El a salvat toate cele 10 puncte de break cu care s-a confruntat în al doilea set, luând un avantaj de 4-1 în drumul său către o victorie la tie-break.

READ  Expozitii Toamna 2023 / Primavara 2024 - Anunturi

La o pauză timpurie în al treilea joc, Medvedev a irosit un punct de meci pentru că a spart în al zecelea joc.

Cu toate acestea, Zverev nu a putut construi pe asta, iar Medvedev a ținut să-și iubească pecetluirea după trei ore și 17 minute.

Când glezna a permis, Medvedev, numărul 28, trebuia să-l înfrunte miercuri cu spaniolul Alejandro Davidovich Fokina – un câștigător cu 6-3, 6-4 în fața chilianului Cristian Garin.

Carriers va avea o zi liberă înainte de a se confrunta cu Felix Auger-Aliassime, care a salvat șase puncte de meci — trei într-un tiebreak din al treilea set — într-o victorie cu 3-6, 6-3, 7-6 (8/6) în fața lui Tommy Poole. .

Nu că Alcaraz va avea nevoie de odihnă după ieșirea sa de 46 de minute.

„Nu acesta este modul în care cineva vrea să câștige”, a spus Alcaraz.

Meciul lui Swiatek a urmat un model familiar, câștigătoarea de anul trecut a Franței și a US Open simțindu-și adversara prin câteva meciuri strânse, înainte de a renunța pentru o victorie convingătoare.

„Simt doar în aceste mitinguri lungi că eu am fost cel care a arătat că pot împinge apărarea și nu este ușor să termin cursa.

„De fapt, făcea același lucru”, a spus Swiatek. „Ea alerga pe fiecare minge și a jucat acele tobogane care erau dure, dar sincer, sunt foarte mulțumit de cât de pozitivă și disciplinată am fost”.

Ea o va înfrunta apoi pe românca Sorana Cîrstea, care s-a impus cu 6-4, 4-6, 7-5, faţă de a cincea cap de serie a francezei Caroline Garcia.

– Kvitova scapă –

Apărătorul masculin Taylor Fritz l-a învins pe ungarul Marton Vosovic cu 6-4, 6-3 într-un meci tensionat care a dezmințit scorul.

READ  Rubrica lui Johnny Beattie: Scoția are nevoie de o încercare necruțătoare pentru a distruge România

Fritz îl va înfrunta pe italianul Yannick Sinner, care l-a învins pe de trei ori câștigător de Grand Slam Stan Wawrinka cu 6-1 și 6-4.

Britanicul Cameron Norrie, campion în 2021, a învins-o pe locul șaptea de serie Andrei Rublev cu 6-2, 6-4, pentru a se alinia cu americanca Frances Tiafoe, care a câștigat cu 6-4, 6-4 chilianul Alejandro Tapelo.

Campioana Australian Open, Aryna Sabalenka, a ajuns pentru prima dată în sferturi de finală cu o victorie cu 6-3, 2-6, 6-4 în fața Barborei Kryjcikova.

Sabalenka se va confrunta cu americanca de 19 ani, Coco Gauff, după ce a învins-o pe suedeza calificată Rebecca Peterson cu 6-3, 1-6, 6-4. Gauff, a patra cap de serie, a câștigat trei dintre cele patru întâlniri anterioare.

Petra Kvitova, de două ori campioană la Wimbledon, fostă numărul doi mondial și clasată pe locul 15, a salvat patru puncte într-o victorie cu 6-2, 3-6, 7-6 (13/11) în fața a treia cap de serie Jessica Pegula.

Ea o va înfrunta pe vicecampioana cehă de anul trecut, Maria Sakkari, a șaptea cap de serie, care a învins-o pe Karolina Pliskova cu 6-4, 5-7, 6-3.

(Pentru mai multe știri și actualizări sportive, urmăriți Ahram Online Sports pe Twitter la adresa AO_Sports și pe Facebook la Al-Ahram Online Sports.)