Tenis – Spoturile sunt inevitabile pentru Osaka la Jocurile de la Tokyo

TENIS – Deschiderea Franței – Roland Garros, Paris, Franța – 30 mai 2021 Japoneza Naomi Osaka în acțiune în timpul meciului din prima rundă împotriva româncei Patricia Maria Teague – REUTERS / Christian Hartmann / File Photo

KUALA LUMPUR (Reuters) – Fiind una dintre cele mai bune candidate la medalia de aur din Japonia, Naomi Osaka se poate aștepta să fie pusă în evidență în timpul șederii sale la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Cu toate acestea, există o mare problemă cu acest scenariu. Drăguțului, cu adevărat introvertit, nu-i place să fie în centrul atenției – de aici, modul în care se descurcă cu presiunea intensă și tot agitația care o va înconjura fără îndoială în timp ce concurează la Jocurile Olimpice de acasă rămâne de văzut.

Tânăra de 23 de ani a câștigat un titlu de Grand Slam în fiecare an începând cu 2018 și a primit premii pentru personalitatea sa atrăgătoare și francă în probleme precum brutalitatea poliției și inegalitatea rasială.

Dar Osaka a fost deschisă și despre luptele ei cu depresia și anxietatea. Ea s-a retras din French Open din acest an, pe fondul controversei privind decizia sa de a sări peste toate conferințele de presă de la turneu pentru a-și proteja sănătatea mintală.

Presiunea se va intensifica odată cu debutul olimpic al lui Osaka la Tokyo, unde se așteaptă să servească nu numai ca ambasador pentru jocuri, ci și cu speranța de a câștiga prima medalie de aur a Japoniei la tenis.

Evenimentul se desfășoară pe un teren greu, pe aceeași suprafață pe care Osaka a câștigat toate cele patru campionate majore, dar s-ar putea confrunta cu o concurență dură din partea partidului australian Ash Ash sau a bielorusei Arina Sabalenka.

În meciul masculin, originarul din Osaka, Kei Nishikori, care a câștigat medalia de bronz la Jocurile Olimpice de la Rio din 2016, va căuta o competiție similară acasă după ce a suferit multiple răni.

La el ar putea fi alăturat numărul unu mondial Nishikori, Novak Djokovic și de 20 de ori campion la slam Roger Federer, ambii fiind încă în căutarea primei lor medalii de aur la simplu – singura onoare majoră care lipsește încă din grupa lor.

Andy Murray, campion olimpic britanic în 2012 și 2016, va căuta să devină primul jucător care a câștigat medalia de aur de trei ori, deși forma sa rămâne sub îndoială după o lungă pauză de accidentare.

Turneul se așteaptă să fie marcat de absența marilor vedete pe fondul înăspririi restricțiilor epidemice.

Surorile Serena și Venus Williams, care au câștigat ambele patru medalii de aur, nu vor concura, în timp ce Monica Puig, care a câștigat primul aur din Puerto Rico la Rio, s-a retras după ce a fost supusă unei operații la umăr.

De asemenea, de două ori medaliatul cu aur Rafael Nadal din Spania a ieșit, alături de campionul US Open Dominic Thiem, elvețianul Stan Wawrinka și românca Simona Halep.