Tonga încheie Cupa Mondială de Rugby cu victoria asupra României

Tonga a părăsit Cupa Mondială de Rugby cu o victorie după ce a învins duminică România cu 45-24 în finala grupei. Ambele echipe au fost abandonate de Irlanda, Africa de Sud și Scoția în cea mai adâncă grupă a turneului, dar înfruntându-se, Ikale Tahi și Oaks au găsit o competiție în care s-au putut exprima mai mult și au declanșat un adio distractiv de 10 încercări. Tonga a câștigat cu 21-3, iar România a revenit la aproape patru puncte de două ori. Tonga s-a retras în ultimul sfert, când fundașul lor puternic a adăugat încă trei încercări pentru șapte în total. Cel mai mare scor al tonganilor și cea mai mare marjă din istoria Cupei Mondiale de rugby au asigurat victoria într-un al cincilea turneu consecutiv.

Portugalia marchează un gol uimitor

Portugalia a înregistrat un gol uimitor la Cupa Mondială de Rugby pentru a învinge Fiji cu 24-23 cu o încercare la două minute de la final și transformarea câștigătoare a jocului pentru a încheia etapa de grupă a turneului duminică. Fiji a fost ultima echipă care s-a calificat în sferturile de finală, pierzând un punct bonus, dar modul de progres nu a fost nici pe departe de ceea ce se așteptau Flying Fijians sau restul lumii rugby-ului. Aceasta a fost prima victorie a Portugaliei la Cupa Mondială de rugby și a venit în meciul final al celei de-a doua apariții la Cupa Mondială. Interul stânga Rodrigo Marta a marcat proba în minutul 78 care a dat turneul peste cap doar pentru o clipă, chiar dacă rezultatul nu a avut niciun impact asupra celor opt echipe rămase în competiție. Dar spune-le portughezului că nu înseamnă nimic. După ce Jerónimo Portela a tras mingea pentru a confirma victoria, jucătorii Portugaliei s-au sărit unul în brațe pentru a sărbători cel mai mare scor din istoria echipei lor.