Tottenham – Arsenal 1-1: Vivian Midema înscrie cu întârziere pentru a-l exclude pe Tottenham de la baschetul feminin | știri despre fotbal

Arsenal avea nevoie de o lovitură de cap a lui Vivian Miedema pentru a remiza 1-1 cu Tottenham, cu începutul sezonului de 100%.

Și Tottenham a apărut în pragul unei victorii celebre pe stadionul Hive, după ce un gol al lui Rachel Williams le-a oferit gazdelor un avantaj la distanță scurtă cu 25 de minute rămase.

Cu toate acestea, lovitura de cap a lui Miedema în minutul 92 l-a văzut pe lider câștigând un punct meritat la final, în timp ce gazdele rămân pe locul trei în clasament.

Cum au încheiat Spurs începutul de sezon câștigător al lui Arsenal

Arsenal a ajuns la Hive după ce a câștigat toate cele șase meciuri din ligă până acum în acest sezon și caută să-și consolideze avantajul față de campioana Chelsea, în fruntea clasamentului, dar pentru o afișare inspirată în poartă de Tinja-Riikka Korpela, numărul 1 de la Tottenham, vizitatorii vor face. A dispărut din vedere la pauză.

Internaționala finlandeză a fost convocată chiar de la început, îndepărtându-se de seria ei pentru a forma un bloc excelent pentru a o împiedica pe Beth Meade să deschidă scorul după doar 40 de secunde de competiție.

Jucătorii lui Tottenham sărbătoresc după ce au luat inițiativa
imagine:

De asemenea, oaspeții au lovit bara transversală de două ori în prima repriză, când Meade a văzut prima lovitură liberă de la marginea stângă a suprafeței înclinată cu pricepere în lemn de către Corbella, care a fost neajutorat chiar dacă Katie McCabe a lăsat mingea din interiorul suprafeței de pedeapsă pentru trei. minute. Înainte de pauză, cu barul încă tremurând câteva momente mai târziu.

A fost cam la fel și în repriza secundă, în ceea ce uneori semăna cu un meci dintre Arsenal și Corbella, care a fost din nou implicat în meci când l-a blocat pe Meade de la mică distanță.

Aproape inevitabil, Spurs a făcut o descoperire în pauză, când Kyah Simon a găsit-o pe Kate Graham în spațiul din partea stângă a careului și, după ce a fost salvat de Manuela Zinsberger, a fost Williams pentru a colecta mingea peste linie la a doua încercare, în timp ce Arsenal. a rămas în urmă pentru prima dată în Liga de fotbal feminin în acest sezon.

Șase minute mai târziu, gazdele au putut – și chiar ar trebui – să-și dubleze avantajul când Zinsberger a trimis o pasă centrată scăzută a Shelenei Zadorsky direct către Ashley Neville la opt metri distanță, doar că fundașul drept a greșit cumva golul.

Arsenal Vivian Midema și Tottenham Hotspur Ashley Neville (dreapta) se luptă pentru minge
imagine:
Vivien Miedema de la Arsenal și Ashley Neville (dreapta) de la Tottenham Hotspur se luptă pentru minge

Și acest atac a revenit să-l bântuie pe Tottenham în timpul opririi, când presiunea târzie a Arsenal a ajuns în sfârșit ca Miedema să urce la cel mai înalt nivel pentru a-l conduce cu o lovitură de cap dintr-o lovitură de colț stânga.

Ce atunci?

Tottenham călătorește la Watford pentru meciul din faza grupelor FA Cup miercuri, la 19.30, în timp ce Arsenal îl găzduiește pe HB Koge în faza grupelor Ligii Campionilor (20.00) în aceeași noapte.