Ucraina a învins Franța, în timp ce Anglia a învins Portugalia la Campionatul European sub 21 de ani

Georgy Sudakov sărbătorește marcarea împotriva Franței (MIHAI BARBU)

Georgy Sudakov a marcat de două ori, în timp ce Ucraina a venit din spate duminică pentru a învinge Franța cu 3-1 în România în sferturile de finală ale Campionatului European Under-21.

Anterior, Anthony Gordon a marcat golul victoriei în timp ce Anglia, care încă nu a primit un gol în turneu, a învins Portugalia cu 1-0 la Kutaisi, Georgia, pentru a ajunge în ultimele patru.

La Cluj-Napoca, România, Franța a luat conducerea după 30 de minute, când Bradley Barkula a găsit spațiu în suprafața de pedeapsă ucraineană și i-a îndreptat mingea către Ryan Shirky, care a apărat în lateralul unui fundaș și a lovit șutul său în plasă.

Ucraina conducea la pauză, susținută de câteva inspirații de la starul lui Chelsea, Mykhailo Modric.

După 30 de minute, Modric a redus apărarea Franței în suprafața de pedeapsă, când Pierre Kalulu a intrat. Modric a căzut. Sudakov a transformat lovitura de pedeapsă.

Zece minute mai târziu, o pasă precisă a lui Mudryk din propria jumătate l-a găsit pe Sudakov care a dat Ucrainei în avantaj.

În repriza secundă, Ucraina, mai experimentată decât francezii, a reușit să avanseze inteligent.

Modric aproape că a mai dat o scânteie cu o pasă lungă fină lui Oleksandr Nazarenko, care nu a putut transforma.

Artem Bondarenko a marcat în minutul 85. Până atunci, Modric plecase și toată Franța era pe punctul de a fi eliminată.

Modric s-a luptat de la mutarea sa de 100 de milioane de euro (88 de milioane de lire sterline) la Chelsea, dar spune că se simte mai confortabil cu Ucraina, o echipă plină de foștii săi colegi de echipă Shakhtar Donețk.

READ  Jocurile Olimpice de fotbal masculin din Tokyo: Franța, Germania și Argentina pleacă acasă; Mexicul, Brazilia și Spania sunt printre semifinaliste

„Când joci cu colegii tăi care sunt și prietenii tăi, poți juca într-un mod diferit. Când antrenorul își pune încrederea 100% în tine, poți face multe”, a spus el.

În primul joc al serii, atacantul lui Newcastle, Gordon, a terminat primul după un penalty de la Morgan Gibbs-White de la Nottingham Forest după 34 de minute.

„Asta se întâmplă când ai jucători grozavi în jurul tău”, a spus Gordon la conferința de presă.

„O să ai șanse și depinde de mine să le termin. Probabil că ar fi trebuit să mai iau o șansă sau două, de care sunt puțin dezamăgit.”

Anglia a creat cele mai bune ocazii în prima repriză, dar și-a tăiat norocul după pauză. Portugalia a înconjurat suprafața de pedeapsă a Angliei pentru perioade lungi de timp, dar nu s-a apropiat de o lovitură de cap împotriva barei transversale a atacantului Henrique Araujo de la Benfica.

Portarul lui Manchester City, James Trafford, și apărarea sa au ținut ferm pentru a-și menține recordul perfect în campionat. Anglia nu a primit încă un gol în cele patru meciuri ale turneului.

Iar Gordon a spus că presiunea din Portugalia ar putea fi bună pentru Anglia.

„Nu am avut această șansă să arătăm că avem acea parte a jocului nostru și seara asta este aproape – și cu siguranță ne-am dovedit în acest sens”.

În semifinalele de miercuri, Anglia va înfrunta Israelul la Batumi în revansa meciului din grupa, pe care Anglia l-a câștigat cu 2-0.

În celălalt meci de semifinale, Ucraina va întâlni Spania la București.

Ajungând în sferturile de finală, Ucraina, Spania și Israelul s-au calificat la turneul de fotbal de la Jocurile de la Paris 2024. Anglia nu are o echipă olimpică de fotbal separată.

READ  A doua declarație despre războiul rusesc împotriva Ucrainei și sportul internațional