Ucraina învinge România în medalia de aur a echipei europene de gimnastică artistică feminină

Ucraina a învins România într-un eveniment pe echipe la Mersin © European Gymnastics

Ucraina a câștigat medalia de aur la încheierea interesantă a evenimentului pe echipe din a treia zi a Campionatelor Europene de gimnastică artistică pentru femei din Mersin, Turcia.

Anastasiia Bachynska, Yelyzaveta Hubareva, Anastasiia Motak, Angelina Radivilova și Diana Varinska au profitat de câteva greșeli din echipa României pentru a câștiga titlul pe echipe cu un scor de 154.663.

România a fost excepțională în sistemele sale de boltă, traversă și podea, dar defectele la șine au plasat-o pe locul doi.

Larisa Yordac, medaliată cu bronz în echipa olimpică și de cinci ori campioană europeană, a fost o parte integrantă a eforturilor echipei sale – terminând pe locul patru în fiecare eveniment.

Ea a fost susținută de Antonia Dutta, Silviana Severingo, Ioana Stanciulescu și Daniela Trika; Cu al cincilea, care a marcat 154.496, după ce a pierdut conducerea în a doua sesiune și în ciuda eforturilor de a reveni; Cu greu se pierd.

Echipa națională a Ungariei, formată din Siseng Maria Paskay, Dorina Bukzogo, Zofia Kovacs, Martil Makovitz și cele două soții ale lui Szikli, a intrat pe locul trei cu un total de 151.597.

Turcia s-a clasat pe locul patru, cu un total de 143.795, pe locul patru, urmată de Republica Cehă și Croația pe locurile cinci și șase.

Mâine vor avea loc finalele dispozitivelor în ultima zi a competiției.

READ  Biden sărbătorește Crăciunul cu apeluri de sărbători către membrii serviciului | Știri, sport, locuri de muncă