Un schimb zbuciumat urmează după victoria lui Stan Wawrinka asupra lui Holger Rohn

Stan Wawrinka i-a luat o oră mai mult decât ar fi preferat, dar jucătorul de 37 de ani a supraviețuit unui meci lung de trei seturi și talentelor lui Holger Rohn, în vârstă de 19 ani, 6-2, 6-7(5). 7-5 pentru a câștiga runda a treia luni.La BNP Paribas Open.

În fața unei mulțimi zgomotoase de pe Stadionul 2 care înrădăcina pe Wawrinka într-un meci dintre doi jucători cu istorii controversate, Wawrinka a avut două șanse de a încheia meciul în al doilea set, inclusiv un punct de meci, doar pentru ca Ron să riposteze. Impotență și inflamație a umărului și gâtului drept. Wawrinka a câștigat primele patru puncte ale departajarii, dar Ron a reușit să câștige șapte din următoarele opt puncte pentru a forța al treilea set.

În al treilea set, perechea a rămas pe serviciu până când Wawrinka l-a spart pe Ron pentru a lua conducerea cu 6-5. Superstarul elvețian a încheiat apoi meciul pentru a câștiga primul său meci consecutiv ATP 1000 din 2020. Meciul s-a întins la două ore și 40 de minute.

Wawrinka spusese anterior că Ron s-a comportat ca un bebeluș într-un meci de teren acoperit la Paris anul trecut între cei doi, iar Ron a vorbit cu siguranță cu arbitrul de scaun, cu antrenorii săi și chiar a încurajat mulțimea uneori luni.

După meci, a avut loc un schimb aprins pe net între Wawrinka și Ron, după ce aceștia și-au dat mâna.

„Bun joc, esti bine?” întrebă Wawrinka.

Lone a răspuns: „Nu ai nimic de spus acum? Nu ai nimic de spus acum?”

Wawrinka a răspuns atunci: „Ce vrei să spun?” înainte de a se întoarce și de a recunoaște mulțimea.

READ  Eșarfa de fotbal a premierului ungar aprinde o dispută diplomatică; Totul ține de controversă și de ce sunt supărate România și Ucraina

După victorie, Wawrinka l-a lăudat pe Ron ca fiind un tânăr jucător talentat, în timp ce și-a exprimat fericirea că a supraviețuit celui de-al treilea set.

„Este grozav să continui să câștigi”, a spus Wawrinka, care a obținut cea de-a 550-a victorie în carieră. „Pentru mine a fost important să rămân acolo până la final pentru că joc bine. Joc bine”. „Îmi place foarte mult să fiu într-o atmosferă atât de grozavă.”

Wawrinka a spus că este important să ne păstrăm consistența în meciurile de închidere. Acest lucru a fost valabil mai ales după ce a pierdut un meci în timp ce deținea un punct de meci la Australian Open la începutul acestui an.

„Știam că există o singură cale, și aceasta era să continui să lupți”, a spus Wawrinka.

Caroline Garcia vs. Lila Fernandez: Este posibil ca francezul Garcia să fi intrat luni în turul a patra al BNP Paribas Open, dar a cincea cap de serie s-a luptat uneori împotriva canadianului Fernandez, scor 6-4, 6-7(5), 6-1.

Garcia, clasat pe locul cinci în lume și campioană a finalelor WTA de anul trecut, a jucat meciuri consecutive în trei seturi la Indian Wells Tennis Garden. Dar și-a asigurat următorul meci împotriva româncei Sorana Cîrstea, care a câștigat luni o luptă fără cap de serie în fața americanei Bernarda Pera, scor 6-3, 6-1.

Garcia a câștigat confortabil primul set pe Stadionul 1, dar apoi Fernandez s-a adunat în al doilea și în cele din urmă a împins setul la un tiebreak. Într-un departajare dus-întors, García a păstrat un set point, dar nu a putut amâna în secunda, Fernandez câștigând a doua după o centrare puternică.

READ  Danielle Collins scapă de problemele de gât pentru a avansa la Miami Open

Mai mult:BNP Paribas Open: Coco Gauff își oferă un cadou de ziua devreme cu o victorie consecutivă

Dar acesta a fost ultimul mare moment al lui Fernandez, când Garcia a trecut prin câștigarea ultimelor cinci jocuri ale meciului.

Félix Auger-Aliassime vs. Francisco Sirondolo: Într-un meci în care câștigătorul a beneficiat de serviciul său puternic, dar a fost și victimele acelui serviciu, a opta cap de serie a Canadei, Auger Aliassime, s-a întins mai mult de două ore înainte de a câștiga cu 7-5, 6-4 în fața capului de serie nr. 27, Cerundolo.

Auger-Aliassime a avut șase ași în meci la doar doi de Serundolo, dar câștigătorul a avut și opt greșeli duble împotriva a doar trei de Crondolo. Chiar și în jocul final al setului 2 de pe terenul 3, Auger-Aliassime s-a chinuit să închidă meciul, fiind împins la patru puncte înainte de a trece în runda a patra. Auger-Aliassime se va confrunta cu americanul Tommy Paul, un câștigător surpriză în fața capului de serie al nouălea Hubert Hurkacz.

Elena Rybakina vs. Paula Badusa: Padosa, campioană a BNP Paribas Open din 2021, s-a ciocnit în turul al treilea de un extravagant Rybakina, când Rybakina a câștigat cu 6-3, 7-5 pe terenul 1.

Rybakina este campioana în curs de la Wimbledon și a jucat ca ea împotriva lui Badosa, care a urmat victoria ei din 2021 la Indian Wells cu o apariție în semifinală în 2022. Rybakina se va confrunta cu câștigătoarea meciului dintre a 8-a cap de serie Daria Kasatkina și Varvara Gracheva.

Desirae Krawczyk-Demi Schurrs vs. Magda Linete-Caty McNally: Krawsek, absolventul liceului Palm Desert, și partenerul Shores au pierdut o departajare tensionată cu 11-9 pentru a ieși dintr-o egalitate de dublu la BNP Paribas Open. Krawsek și Schors au câștigat primul set cu 6-4, dar Lynette din Polonia și McNally din Statele Unite au câștigat al doilea set cu 6-1, pentru a stabili un tie-break.