Valencia 2-2 »O remiză uimitoare în La Liga, catalanii rămân pe locul cinci

„Liliacul” a început jocul mai bine și a ratat golul în mai multe ocazii. O serie de curse impresionante pe mijloc ar fi trebuit să ducă la gol pentru Javi Gracia, dar mingea a trecut pe lângă poartă. Diakhaby A reluat cu un antet dintr-un unghi. Centrul francez, nemarcat, a tras mingea în suprafața de pedeapsă.

Valencia a avut o mare ocazie de a crește avantajul chiar înainte de pauză, dar lovitura de cap a lui Maxi Gomez de la câțiva metri distanță a fost blocată de Ter Stegen. În contraatac, Barcelona A primit o sentință controversată. Lasă tunurile Jose Gaia Punându-și mâna pe umărul lui Griezmann, francezul a căzut pe teren.

„Central” Hernandez Hernandez a arătat punctul cu var și l-a eliminat pe Gaia, dar după ce a analizat scena de la marginea terenului, a schimbat culoarea cărții, dar a menținut decizia de a acorda un penalty.

Messi a ratat lovitura de pedeapsă, dar mingea a ajuns la un coechipier, centrat spre Messi însuși, iar argentinianul a condus mingea în poartă.

Barcelona - Valencia 19.12.2020+10 fotografii

Valencia a câștigat punctul pe „Camp Nou”

Valencia a început bine în repriza a doua, iar Cheryshev a ratat o ocazie importantă când a tras mingea în suprafața de 16 metri. Câteva minute mai târziu a venit golul Barcelonei, cu execuție excesivă a fundașului central Ronald AraujoCine lovește mingea acrobatic.

Scorul final a fost 2-2 în minutul 69. Jose Gaya a reușit să se poziționeze din nou Maxi Gomez A luat fața lui Mingoza și a trimis cu exteriorul, ocolindu-l pe Ter Stegen.

Cu 21 de puncte, Barcelona rămâne pe locul cinci în La Liga și poate fi depășită de Sevilla până la finalul etapei. Pe de altă parte, Valencia a urcat pe locul 12, învingându-l pe Eibar.

READ  România și Moldova semnează un memorandum de înțelegere pentru integrarea piețelor energetice

Clasamentul Ligii Spaniole:

Barcelona 2-2 Valencia

Barcelona-Valencia, echipe de start:

Barcelona: ter Stegen – Dest, Mingueza, Araujo, Alba – Busquets – Griezmann, Pedri, Coutinho, Braithwaite – Messi
Rezerve: Neto, Umtiti, Trincao, Puig, Pjanic, Lenglet, Firpo, M. Fernandes, De La Fuente, de Jong, Comas Feixas, Alena
Antrenor: Ronald Koeman

Valencia: Domenech – Wass, Gabriel, Diakhaby, Gaya – Musah, Soler, Racic, Cheryshev – Gomez, Guedes
Rezerve: Rivero, Exibaria și A. Blanco, Correa, Eskirdo, Quindredi, Lee, Mangala, Molina, Jason, Sobrino și Vallejo
Antrenor: Grace Grace

Citiți mai multe știri despre Liga Spaniolă:

De ce nu a venit Florin Sallam să cânte cu nepotul său în finala X Factor. O echipă din spectacol a venit la ușa ei: „Cineva a ieșit în curte și …”