Venus Williams pierde în fața lui Ostapenko la Birmingham Classic după îngrijorări legate de accidentări – Winnipeg Free Press

BIRMINGHAM, Anglia (AP) — Venus Williams nu ar fi putut provoca o supărare mai mare la Birmingham Classic.

Americana de 43 de ani, aflată acum pe locul 697, a pierdut joi cu 6-3, 5-7, 6-3 în fața a doua cap de serie, Jelena Ostapenko, în turul doi al unui turneu de încălzire pe iarbă. la Wimbledon.

Luni, Williams l-a învins pe cel de-al 48-lea cap de serie Kamil Giorgi pentru prima sa victorie asupra unui jucător din top 50 în aproape patru ani. Tocmai s-a întors la șase luni după ce a fost plecată cu o accidentare la ischio-coarde pe care a suferit-o în Oakland în prima săptămână a anului.

Polonia
Poloneza Magdalena Fritsch sărbătorește victoria în fața româncei Sorana Cîrstea în optimile de simplu feminin, în ziua a patra a Rothesay Classic Birmingham la Edgbaston Priory Club, în ​​Birmingham, Anglia, joi, 22 iunie 2023 (Jacob King/PA via AP)

Williams, care a jucat cu o curea în jurul genunchiului drept împotriva lui Ostapenko, a primit o pauză medicală când era cu 2-2 în setul doi. Ea a părut inconfortabil când s-a întors pe gazon, dar a continuat să joace și să lupte pentru fiecare punct și chiar a salvat un punct de meci la 5-3 înainte de a reveni pentru a câștiga patru meciuri consecutive și a-l duce la decisiv.

Până la sfârșitul celui de-al treilea set de 44 de minute, mobilitatea lui Williams a fost limitată, iar Ostapenko a sigilat victoria cu un forehand pe linie.

Williams, de șapte ori campioană de Grand Slam și de cinci ori câștigătoare a Wimbledon, a primit un wild card săptămâna aceasta de către All England Club pentru turneul din acest an și ea a justificat-o.

Cap de serie Barbora Krejkova și-a menținut anterior liderul încrezător ajungând în sferturile de finală cu o victorie în fața cehiei Teresa Martinkova.