WM IA, Ziua 2: Ungaria încă perfectă, Italia învinge Japonia în prelungiri

Ungaria 6 – Coreea 2

Într-un meci dintre două echipe care au câștigat meciul de deschidere, Coreea a fost echipa cu startul mai bun, dar până la urmă Ungaria a preluat controlul meciului și a câștigat ușor.

„Știam că vor fi de același tip ca echipa japoneză, așa că ne-am pregătit în același mod în care am folosit-o în ultimul meci”, a spus fundașul maghiar Palash Varga. „Au avut o victorie mare împotriva Sloveniei, așa că a trebuit să jucăm greu împotriva lor.”

Coreei a avut nevoie de doar 86 de secunde pentru a marca primul gol, în timp ce Sanghun Shin a înconjurat plasa și a pasat pentru Young Jun Lee pentru a plasa mingea acasă. Ungaria a avut o șansă de aur de a egala când Jin-Kyu Park a primit un penalty uriaș și o abatere de la meci pentru un fault de cap la 6 minute, dar coreenii au reușit să o îndepărteze.

„Am avut un impuls bun de la ultimul meci și acest impuls a continuat la începutul acestui joc”, a spus căpitanul coreean Sangwook Kim. „Am marcat devreme și apoi am primit un penalty bun. Dacă am fi ajuns la finalul perioadei, ar fi putut fi diferit, dar ei sunt o echipă foarte bună și au schimbat impulsul”.

Ungurii au egalat la 13:34 când Krzysztof Papp a trecut o singură dată de căpitanul Chanad Erdely, apoi au luat conducerea câteva minute mai târziu, când Istvan Sofron a făcut o mișcare genială pentru a învinge un fundaș și apoi a tras un șut peste mănușă. Jung Ho Ha.

„A fost foarte important pentru noi să intrăm în vestiar cu conducere, iar apoi am ieșit mai puternici în repriza secundă”, a spus Varga.

READ  Profitul net al României din TTS Group H1 se dublează de la an la an

În repriza secundă, Ungaria a preluat controlul meciului. Benes Stepsic cu un șut din mulțime în jocul de putere a făcut 3-1, apoi două goluri la 36 de secunde distanță de Palash Sebok și Akos Mihalyi au făcut 5-1 înainte ca meciul să ajungă la jumătatea terenului. Coreea a făcut o schimbare de portar, aducându-l pe Yoonsung Lee, dar Erdely și-a adăugat al doilea gol al jocului la scurt timp mai târziu pentru a face 6-1.

Cu jocul în esență hotărât, Shin a înscris o revenire a lui Correa în a treia perioadă pentru a face scorul final mai respectabil.