WM IA, Ziua 4: Câștigă România, Slovenia, Ungaria

După cea de-a patra zi de meciuri, România și Slovenia – care au început încet turneul – au început să-și facă progrese și au devenit ferite de retrogradare. De altfel, cu trei victorii consecutive, Slovenia este pe primul loc cu nouă puncte. Cu înfrângerile de astăzi, Coreea și Japonia sunt în pericol mai mare de retrogradare, iar Italia și Ungaria – ambele în luptă strânsă – se întâlnesc într-un meci de seară decis în prelungiri.

Coreea 2 – România 3

Primul meci de vineri a fost foarte important pentru ambele echipe, care au intrat în zi la egalitate pe ultimul loc cu câte trei puncte. După ce au pierdut prost primele două meciuri, românii au câștigat acum două meciuri la rând și par gata să rămână încă un an în Grupa A.

„Este incredibil!” a spus Otto Szekele Sandor. „Am făcut ceea ce a vrut antrenorul să facem acum vom rămâne în grupă, dar dacă vom juca bine mâine, se poate întâmpla orice.

Căpitanul Roberto Gliga în prima repriză și Sekele Sandor în repriza secundă au adus României avans cu 2-0. Dar cu spatele la zid, coreenii au ripostat în a treia repriză. Shanghoon Shin și apoi Jin Hui Ahn la jocul de putere cu 6:02 rămase din joc au făcut 2-2.

„Cred că după 2-0 am devenit puțin neglijenți”, a spus portarul Zoltan Toki. „Câteva decizii proaste și niște penalty-uri, dar până la urmă am reușit să câștigăm și asta este cel mai important.”

Pentru al doilea meci la rând, România a pierdut conducerea cu întârziere, dar nu a cedat. Lucrurile nu arătau bine pentru ei când Tehamer Györvi a fost chemat pentru lipire mare cu 5:11 rămase, dar Tamas Rieszig a condus o scurtă trecere în zona coreeană și a pasat către Palasz Petter, care a tras rapid și l-a învins pe Yoonsung Lee peste poartă. mănușă.

READ  Susținătorii premierului român își arată puterea înaintea alegerilor de partid

„Jocul nostru de putere nu a marcat încă goluri, dar PK-ul nostru a marcat două goluri, așa că cred că nu suntem rău la penaltyuri”, a zâmbit antrenorul Dave McQueen. În ceea ce privește posibilitatea îndepărtată de a încheia sezonul pe locurile I și II și de a avansa la categoria elită, acesta a spus: „Au fost multe surprize în acest turneu, iar clasamentul a fost dat peste cap și, în mod realist, s-ar putea să nu facem parte. la acel grup, dar, hei, nu știi.” Nu se va întâmpla niciodată.

Slovenia 2 – Japonia 1

Slovenii au pierdut meciul de deschidere în fața Coreei și nu au început bine în al doilea meci împotriva României, dar de atunci au avut trei victorii consecutive și arată ca o echipă diferită.

„În primul meci, nu am găsit o modalitate de a marca un gol, ne-au forțat să contraatacăm”, a spus căpitanul Robert Sabulic. „Dar apoi ne-am adunat și am câștigat trei titluri la rând. Încă un meci mâine și știm ce avem de făcut.”

Prima repriză a fost destul de egală, dar slovenii au fost mai oportuniști cu ocaziile și au marcat două goluri, ambele ca urmare a înlocuirilor din careul japonez. Cu doar patru minute de la final, Zija Mele a profitat de o mișcare slabă în interiorul liniei albastre japoneze și a avut o cale directă spre plasă, învingându-l pe Yutaka Fukufuji pe partea scurtă. Apoi pe 13y În minutul, unele forechecking puternice ale lui Jan Druze au dus la o nouă performanță și o pasă către Nik Simsek, care nu a greșit.

„A fost uriaș”, a spus Sabulic despre avantajul de 2-0, menționând că echipa sa a luat avans cu 2-0 în fața Italiei. „Desigur, este mai ușor să joci cu conducere decât să încerci să revii sau să egalezi. Este un lucru mare.

READ  Granti BBVA România semnează un acord de împrumut de 40 de milioane de euro cu International Finance Corporation

La jumătatea celei de-a doua reprize, Japonia a primit unul înapoi într-un 2-la-1, Kosuke Otsu l-a înființat în cele din urmă pe căpitanul Shogo Nakajima.

Japonia era încă ferm în joc, dar încercarea lor de a egala a fost împiedicată de două penalty-uri cu întârziere. Slovenii au fost fericiți să joace mingea până când Drozj a marcat un gol de putere la 28 de secunde rămase.

Italia 2 – Ungaria 3 (prelungiri)

O mulțime uriașă de 5.394 de fani au fost în mare parte italieni, dar cu un grup mare și gălăgios de fani maghiari care au creat o atmosferă grozavă în cupa de vineri seara.

„A fost un meci grozav de hochei!”, a spus antrenorul maghiar Don McAdam. „Cred că jucătorii au făcut o treabă grozavă. Știam că dacă jucăm cu efort necruțător și ținem emoțiile în frâu, vom fi bine.”

Pe energia fanilor lor, italienii au fost echipa dominantă în primele 20 de minute, acumulând ocazii, dar nu au reușit să-l depășească pe Bence Bales. De fapt, în primele 40 de minute, Italia a învins Ungaria cu 30-8, dar primul gol al meciului a revenit ungurilor.

Antrenorul Italiei, Mike Bellino, a spus: „Am fost mai buni în toate în seara asta, cu excepția golurilor, iar dacă nu marchezi goluri nu vei câștiga”. „Am jucat mult mai mult decât ei, am avut șanse mult mai mari și ei merită credit pentru că au găsit o modalitate de a câștiga, dar am crezut că suntem echipa mai bună. Am meritat să câștigăm, dar tu nu. nu primești întotdeauna ceea ce meriți.

Imediat după jumătatea meciului, Palash Varga a făcut o piesă strălucitoare pentru a menține mingea în zona italiană și apoi i-a trimis o pasă cu reverul lui Istvan Sofron, care a reușit să renunțe la un check și cu reversul a găsit puțin spațiu între bara apropiată. Și brațul lui Damien Clara. Dar, după toate șansele pe care le-a avut, Italia a reușit să egaleze în jocul de putere înainte de a se termina șutul de la mijloc, când mingea unică a lui Phil Petronero a coborât de pe patina maghiară și a intrat.

READ  TikTok oferă un program de recompense în România, permițând creatorilor de efecte să câștige bani

Primele minute din repriza a treia au început într-un ritm alert, cele două echipe schimbând din nou goluri. Akos Mihaly a readus Ungaria în frunte când singurul său jucător a găsit partea scurtă înainte ca Klara să poată aluneca la timp. Dar doar 1:13 mai târziu a devenit 2-2 când Daniel Frank a reușit să găsească mingea într-o luptă în fața porții și să o pună sub Balisz.

„În aceste jocuri, de obicei nu câștigi cu goluri frumoase, de obicei este o săritură norocoasă sau o muncă grea în fața fileului”, a spus Frank. „Asta au făcut ei și asta am încercat să facem.”

S-a dus la prelungiri unde Varga a marcat câștigătorul, terminând un dribling strălucit cu János Hari.

„Tocmai am urcat pe gheață, am luat un puc pe partea D și apoi am văzut că avem șansa de a juca 2 la 1 împotriva fundașului”, spune Varga. „Tocmai i-am dat lui Harry, mi l-a dat înapoi și am deschis fereastra.”

Asta lasă totul de rezolvat sâmbătă. Începând cu meciul dintre România și Japonia, unde două puncte vor fi suficiente pentru a salva Japonia de la retrogradare, apoi Italia împotriva Coreei, unde coreenii speră că nu sunt deja terminați, și terminând cu confruntarea cu Ungaria împotriva Sloveniei, unde ambele echipe. sper să-și recapete biletul. La categoria de elită.