Xiyu Wang câștigă un tiebreak lung la Budapesta

24 martie 2021;  Miami, Florida, SUA;  China Xiyu Wang lovește un revers împotriva letonei Jelena Ostapenko (nu este imagine) în primul tur al Miami Open de pe Hard Rock Stadium.  Credit obligatoriu: Geoff Burke-USA TODAY Sports

Credit: Geoff Burke-USA TODAY Sports

Chinezul Xiu Wang a învins-o joi pe românca Anna Bogdan cu 7-6 (2) 7-6 (10) pentru a ajunge în sferturile de finală ale Marelui Premiu al Ungariei de la Budapesta.

Meciul a durat două ore și 45 de minute, deși a durat doar două seturi. Wang a condus cu 6-4 în tiebreak-ul setului al doilea, dar Bogdan a continuat să salveze trei puncte de meci în drum spre un avantaj 8-7. Wang l-a oprit pe Bogdan la trei ocazii cruciale înainte de a lua victoria cu 12-10.

Cap de serie nr. 3 a kazahului, Yulia Putintseva, a revenit din înfrângerea din primul set pentru a o învinge pe brazilianca Laura Pegosi cu 4-6, 6-1, 6-2. Putintseva a castigat 70 la suta din primele puncte de serviciu (28 din 40).

A șasea cap de serie sârbă Alexandra Krunic a depășit-o pe chineză Shuai Zhang cu 6-1 și 6-0 în 49 de minute. Italiana Elisabetta Cuchiarito a învins-o pe cehoaica Katerina Sinyakova cu 7-5, 4-6, 7-5.

Doamnelor Open Lausanne

A doua cap de serie Belinda Bench a câștigat o luptă între Elveția în fața publicului ei de acasă, învingând-o pe Susan Bandicci cu 6-3 și 6-4, ajungând în sferturile de finală în Elveția.

Urmărind prima victorie a carierei în țara natală, Bencic a câștigat 26 din 32 de puncte pentru primul serviciu (81,3 la sută) și a zdrobit patru ași.

A șasea cap de serie Caroline Garcia din Franța a învins-o pe compatriota Iulia Gangin cu 6-1, 6-4. Germana Julie Niemeyer, care se află la o săptămână distanță de carieră în sferturile de finală de la Wimbledon, a învins-o pe colega germană Eva Liss cu 6-4, 6-2, iar sârba Olga Danilovic a învins-o pe rusoaica Anna Kalinskaya cu 6-3, 3-6, 7. -5.