Alcaraz avansează în turul al treilea al Miami Open, Andreescu îl uimește pe Sakkari

(Reuters) – Campionul în actualitate Carlos Alcaraz a avansat vineri în turul al treilea al Miami Open cu o victorie cu 6-0, 6-2, asupra argentinianului Facundo Bagnes, în timp ce canadianul Bianca Andreescu a învins-o pe a șaptea cap de serie grecească, Maria Sakkari, ajungând în ultimele 32.

Capul de serie spaniol, căutând să-și consolideze victoria de la Indian Wells cu un titlu de la Miami pentru a finaliza râvnitul „Sunshine Double”, abia a transpirat, deoarece Bagnis a fost pur și simplu incapabil să țină pasul cu versatilitatea jocului lui Alcaraz.

„A fost un început perfect și mă simt pregătit pentru acest turneu”. spuse Cherry.

Alcaraz a lucrat totul în timp ce a trecut prin primul set în 24 de minute, înainte ca Bagnis să dea brusc semne de viață, când a revenit dintr-o pauză pentru a egala setul al doilea la 2-2.

Dar rezistența lui Bagnis s-a dovedit de scurtă durată, deoarece Alcaraz și-a reafirmat rapid autoritatea, consolidand o pauză pentru a lua conducerea cu 4-2 și nu a privit niciodată înapoi.

Alcaraz, care nu a renunțat la Indian Wells, trebuie să-și păstreze titlul de la Miami pentru a rămâne în fața lui Novak Djokovic și a păstra primul loc în clasament.

În alte meciuri de început, spaniolul Roberto Bautista Agut, cap de serie a 22-a, a căzut cu 6-4, 7-6 (5) în fața finlandezului Emil Russofori. Alți câștigători la echipe masculine sunt Andrei Rublev, Taylor Fritz, Janik Sinner și Denis Shapovalov.

Andreescu, în vârstă de 22 de ani, care a fost afectată de accidentări și niveluri în ultimii ani și își caută primul titlu de la câștigarea US Open 2019, i-a refuzat lui Sakkari orice șansă de a-și găsi ritmul în timp ce se lupta cu o victorie cu 5-7 6,3 6-4. in trei ore…

„Este doar un alt pas în a-mi recâștiga încrederea”, a spus Andreescu reporterilor. „Mă simt foarte bine pe teren. Încerc să fiu cât se poate de curajos.

„Nu este întotdeauna ușor, dar simt că ajung acolo”.

Sakkari a luat mâna de sus în primul set cu o lovitură de pasă zgomotoasă pentru a-l sparge pe Andreescu pentru a lua conducerea cu 4-3, dar nu a putut să țină serviciul în jocul următor, în ciuda faptului că a condus cu 40-0, când canadianul a luptat înapoi la nivelul 4-4.

Andreescu a salvat două puncte de break cu care s-a confruntat în meciul următor pentru a avansa, dar Sakkari a păstrat serviciul după ce a fost în urmă cu 15-30 și a mai luat o pauză înainte de a încheia setul de 63 de minute cu un forehand pe linie.

Canadianca a ținut să deschidă setul al doilea și apoi a ridicat un break pentru a conduce cu 4-1 în drumul ei spre a forța un decisiv, unde a luat un break dublu pentru a conduce un alt 4-1 la care nu avea să renunțe.

Andreescu o va întâlni în continuare pe campioana de tenis de la Australian Open 2020, Sofia Kenin, care a învins-o pe cea de-a 28-a cap de serie ucraineană Anelina Kalinina cu 6-3, 6-4.

În alte meciuri feminine, Varvara Gracheva a surprins-o pe numărul cinci mondial pe Anas Jaber cu 6-2, 6-2, obținând cea mai mare victorie din carieră, în timp ce capoara a cincea franceză Caroline Garcia a căzut cu 6-2, 6-3 în fața româncei Sorana Cerstea.

Alte jucătoare care au avansat în domeniul feminin au fost Madison Keys, Barbora Krejikova și Karolina Pliskova.

READ  Mașina este vedeta: Muzeul Mașinii Clasice din București sărbătorește un deceniu de deschidere