Alex Ella își mătură adversarul francez în prima sa victorie W60

Metro Manila (CNN Filipine, 6 aprilie) – Jucătorul de tenis filipinez Alex Ayala a debutat impresionant la Campionatul de tenis W60, marți, la Bellinzona, Elveția.

Eala a postat o surpriză surprinzătoare către lumea nr. 323 Margot Jerolimus din Franța, 7-6, 6-2, în meciul din prima rundă a turneului de 60.000 de dolari care face parte din ITF World Tennis Tour.

Minunea tenisului filipinez, în vârstă de 15 ani, s-a aflat la un început lent în prima parte a grupei A, smulgându-și punctele de serviciu franceze și conducându-l pe acesta din urmă cu 3-1.

Eyala a obținut punctele de rupere de care avea nevoie în următoarele meciuri din grupa A în timp ce a avansat cu 5-4. Dar punctele Jerolimus de la serviciu au menținut meciul în limb și au forțat al treisprezecelea joc decisiv. Filipinezii au câștigat ultimul meci cu o mână de puncte pentru a câștiga avantajul grupului în meciul lor.

Yerolimos, care a jucat două meciuri în playoff-uri înainte de a se confrunta cu Ayala, a fost obosit în setul secund, în timp ce vedeta de tenis din Filipine a profitat de punctele ei de pauză pentru a închide meciul cu o victorie cu 6-2.

Romanian Eyala o va înfrunta pe Laura Ioana Barr în turul doi, o adversară familiară pe care a învins-o în meciul de deschidere de la W25 Grenoble din Franța, pe 10 februarie. Românul a primit un pa să joace automat în turul doi al întâlnirii elvețiene.

ÎN LEGĂTURĂ: Alex Ayala Cel mai mare adversar cel mai mare într-un meci apropiat pentru a deschide campania campionatului francez

Victoria Ayalei a venit după ce a atins maximele sale în carieră în ultimele clasamente WTA, unde acum este un record mondial. 715. Excelența la Academia Rafa Nadal rămâne al treilea cel mai bun jucător de tenis junior din lume, conform ITF.

READ  U mad, bro?: Steelers fans slammed change of attitude, referees, cry New Yorkers