Andrea Verona și Josep Garcia Victorius la EnduroGP din România

Runda a treia a Campionatului Mondial de EnduroGP a avut loc weekend-ul trecut, Andrea Verona și Josep García luând victorii la EnduroGP României de la Bacău.

În prima zi, sâmbătă, Verona (Gas Gaz) a fost cea mai rapidă în șapte din cele 13 probe speciale, terminând cu un timp de 1 oră, 12 minute și 23,92 secunde, învingându-l pe Garcia (Red Bull KTM) cu 13,62 secunde, pentru a câștiga cursa Enduro 2 (E2) și, respectiv, Enduro 1 (E1). Steve Holcomb (Honda Racing RedMoto) a fost al treilea în 58,04 secunde, urmat de Brad Freeman (Beta) care a câștigat clasa Enduro 3 (E3).

În etapa a doua a Turului României, care a avut loc duminică, Garcia a dat ritmul. A câștigat șase dintre cele 12 probe speciale, dar lupta cu Verona a fost mult mai strânsă: cei doi au terminat la doar 22,59 secunde distanță. Câștigătorul cursei E3, Freeman, a fost al treilea, la mai mult de un minut în spatele liderului, urmat de Nathan Watson (Beta) și Holcombe.

La categoria Tineret, Alberto Elgari (TM Moto) a obținut o dublă victorie: sâmbătă, a fost cu 16,22 secunde mai rapid decât Manuel Verzoli (KTM), în timp ce duminică a terminat cu 57,56 secunde în fața lui Pietro Scardina (Fantique Racing Junior). Max Bror elvis Ahlin (KTM) a câștigat și el o dublă victorie la clasa Junior, învingându-l pe Kevin Cristino (Fantic Racing) în prima zi și pe Axel Semp (Fantic Racing) în ziua a doua. Cristino a fost învingător la categoria Juniori 1 în ambele zile, în fața lui Thibault Giroudon (Sherco).

În Open Senior, Andrea Belotti (MC Lago D’Iseo/KTM) l-a învins pe Patrick Anderson (Yamaha) cu mai mult de un minut în ambele zile. Arvid Carlsson (KTM) a câștigat Open 4 împotriva lui Emanuel Genis (KTM) sâmbătă și duminică, în timp ce în Open 2 Tim Lewis (Sherco) l-a învins sâmbătă pe Jiri Hadik (Sherco), iar Hadik l-a învins pe Inbar Selinger (KTM) duminică.