Anett Kontaveit călătorește în sferturile de finală la Hamburg

14 octombrie 2021;  Indian Wells, California, SUA;  Anett Kontaveit (EST) lovește o lovitură împotriva lui Ons Jabeur (TUN) într-un meci din sferturile de finală din timpul BNP Paribas Open la Indian Wells Tennis Garden.  Credit obligatoriu: Jayne Kamin-Oncea-USA TODAY Sports

Credit: Jayne Kamin-Oncea-USA TODAY Sports

Cap de serie, Anett Kontaveit, cu 6-3 6-2, a învins-o miercuri pe suedezca Rebecca Peterson pentru a ajunge în sferturile de finală ale European Open de la Hamburg.

Kontaveit, din Estonia, a spart serviciul lui Peterson de cinci ori în timpul victoriei. Ea o va înfrunta joi pe germanca Andrea Petkovic.

A patra cap de serie Aleksandra Sasnovic din Belarus a marcat o victorie cu 6-3, 6-2 în fața Aleksandrei Krunic din Serbia. Sasnovic se va întâlni în continuare cu a șaptea cap de serie belgiană Marina Zaniewska, care s-a impus cu 6-4 și 6-1 în fața românului Alexander Ignatik.

În alte meciuri, Bernarda Pera s-a impus cu 6-1, 6-1 în fața elveției Joan Zuger, iar rusoaica Anastasia Potapova a învins-o pe argentiniana Maria Lourdes Karl cu 6-1, 6-4.

Palermo feminin Open

Spania Sara Sorribes-Turmo, a patra cap de serie, a folosit șase din 13 puncte de spargere în drumul ei către o victorie cu 6-0 6-2 în fața francezei Iulia Gangin pentru a ajunge în sferturile de finală în Italia.

Românca Irina Camelia Bejo, cap de serie a șasea, a avansat cu 1-6, 6-2, 6-4 în fața francezului Ocean Dodin, în timp ce a șaptea cap de serie Anna Bondar a învins-o pe compatriota maghiară Bana Odvardi cu 6-2, 6-4.

Italiana Yasmine Paolini a avansat, de asemenea, într-un tur de mers pe jos, când a treia cap de serie Shuai Zhang nu a putut juca din cauza unei accidentări.