Argentina și Fiji completează lotul pentru sferturile de finală ale Cupei Mondiale de Rugby. Portugalia face istorie

PARIS (AP) — Argentina și Fiji își completează duminică formația din sferturile de finală ale Cupei Mondiale de rugby. Argentina a intrat pe ușa din față, iar Fiji a intrat pe spate.

Argentina a încheiat participarea Japoniei la turneu cu o victorie de 39-27 la Nantes, extremul Mateo Carreras marcând un hat-trick de încercări pentru Pumas într-un meci palpitant care a inclus opt încercări în total.

Argentina a terminat pe locul al doilea în Grupa D în spatele Angliei și va întâlni Țara Galilor la Marsilia sâmbătă în primul sfert de finală.

Fiji și-au asigurat locul în sferturile de finală pentru a treia oară, după ediția inaugurală din 1987 și apoi 2007, datorită unei pierderi de puncte bonus după ce au căzut cu Portugalia cu 24-23 la Toulouse.

Fijienii au depășit Australia pe locul doi în Grupa C și au organizat un meci împotriva Angliei în sferturile de finală duminică.

Wallabies nu au reușit să avanseze pentru prima dată din faza grupului, deși au avut la dispoziție câteva săptămâni pentru a digera această posibilitate după pierderile consecutive în fața Fiji și Țara Galilor.

În celălalt meci, Tonga a obținut prima victorie învingând România cu 45-24 la Lille.

Argentina 39, Japonia 27

Puma au ratat sferturile de finală în 2019, dar s-au întors la această etapă pentru a cincea oară în ultimele șapte finale ale Cupei Mondiale. Cu toate acestea, se pare că vor rămâne fără lateralul Pablo Matera, care a ieșit în minutul 23 din cauza unei răni grave la coapsa dreaptă.

Japonia căuta să se califice în sferturile de finală de două ori la rând după ce a făcut-o pe teren propriu în urmă cu patru ani, dar s-a dovedit a fi ultimul meci sub conducerea regretatului antrenor Jimmy Joseph, ai cărui șapte ani de mandat s-au încheiat după Cupa Mondială.

READ  Trei intersecții pe partea de sus a acțiunii internaționale - Știri

Brave Blossoms a plecat după ce a produs unul dintre cele mai memorabile momente ale turneului prin Amato Vakatava, care a coborât pe aripa stângă, și-a luat propria lovitură înainte și a trecut peste linia porții la jumătatea primei reprize pentru primul dintre cele trei încercări ale Japoniei.

Cu toate acestea, Carreras – puternicul și puternicul lateral stâng al Argentinei – s-a dovedit a fi câștigătorul meciului, completând o combinație lină cu primul său efort în minutul 28 și adăugând încă două goluri după pauză.

A treia încercare a sa a fost cea decisivă și a venit după ce Japonia a redus diferența la 29-27 la 15 minute rămase de la final. În trei minute, Carreras a primit mingea dintr-un start aproape staționar, l-a împins pe fundașul central japonez Ryoto Nakamura cu brațul drept, apoi a trecut prin mijloc cu o accelerație uluitoare înainte de a termina cu un salt elegant peste linia porții.

Portugalia 24, Fiji 23

Portugalia a marcat un gol uimitor pentru a învinge Fiji cu o încercare la două minute de la final și a transformat câștigătorul meciului în ultimele secunde într-un final puternic al fazei de grupă a turneului.

Fiji a fost ultima echipă care s-a calificat în sferturile de finală, pierzând un punct bonus, dar modul de progres nu a fost nici pe departe de ceea ce se așteptau Flying Fijians sau restul lumii rugby-ului.

A fost prima victorie a Portugaliei la Cupa Mondială de rugby și a venit în meciul final al Os Lobos – a doua apariție a Lupilor la Cupa Mondială. Portugalia a avut o oportunitate de aur de a obține prima victorie acum două săptămâni pe același stadion din Toulouse, dar a ratat o lovitură de pedeapsă din ultima secundă în remiza 18-18 cu Georgia.

READ  Campionul US Open, Radokano, este Personalitatea Sportului Anului BBC

După 23-17 în ultimele minute, extrema stângă Rodrigo Marta a marcat în minutul 78 o încercare care a dat peste cap pentru un moment Cupa Mondială, chiar dacă rezultatul nu a avut niciun impact asupra celor opt echipe rămase în competiție.

Dar spune-le portughezului că nu înseamnă nimic. După ce Jerónimo Portela a tras mingea pentru a confirma victoria, jucătorii Portugaliei s-au sărit unul în brațele celuilalt pentru a sărbători cel mai mare scor vreodată. Jucătorii au ieșit de pe bancă pentru a se alătura.

Tonga 45, România 24

Tonga părăsește Cupa Mondială de Rugby cu o victorie după ce a învins România în finala grupului.

Ambele echipe au fost abandonate de Irlanda, Africa de Sud și Scoția în cea mai adâncă grupă a turneului, dar înfruntându-se, Ikale Tahi și Oaks au găsit o competiție în care s-au putut exprima mai mult și au declanșat o eliminare distractiv de 10 încercări.

Tonga a câștigat cu 21-3, iar România a revenit la aproape patru puncte de două ori. Tonga s-a retras în ultimul sfert, când fundașul lor puternic a adăugat încă trei încercări pentru șapte în total.

Cel mai mare scor al tonganilor și cea mai mare marjă din istoria Cupei Mondiale de rugby au asigurat victoria într-un al cincilea turneu consecutiv.