Bologna, medaliat cu bronz la Rio 2016, a marcat aurul la Grand Prixul de Judo IBSA

Punctele de clasare la Jocurile Paralimpice au fost pe masă în Marele Premiu de Judo IBSA care a început astăzi la Baku © Getty Images

Alex Boluga, medaliat cu bronz la Rio 2016, și-a confirmat potențialul la Tokyo 2020 astăzi, întrucât a câștigat medalia de aur pentru bărbați sub 60 kg în prima zi a Marelui Premiu IBSA de Judo din capitala Azerbaidjanului, Baku.

Competiția de judo IBSA este prima din ianuarie 2020 care se califică ca penultima pentru Jocurile Paralimpice de la Tokyo 2020, iar românul numărul unu mondial și-a demonstrat supremația continuă învingându-l pe campionul Uzbek Rio 2016 Sherzod Namuzov.

Boluga victorios a ieșit dintr-o competiție ascendentă, demonstrând stil și strategie exemplare pe teren și rămânând puternic.

Namuzov a obținut primul punct în care era neliniștit după ce a obținut un al doilea Shido, știind că ar fi greu să evite încă un fault împotriva atacantului Boluga.

Romani a continuat să deseneze la scurt timp după ce Namuzov și-a revendicat al treilea Shido.

Țara gazdă a câștigat medalia de bronz de la Vogar Shirinli, care a stat lângă Kazahstan pe podium, Anwar Saryev.

Georgianul Gyorgy Kaldani a obținut un rezultat surprinzător la categoria masculină sub 73 kg, învingându-l pe campionul paralimpic Ramil Gasimov în semifinale, apoi l-a învins pe rusul Vasily Kotif pentru a obține aurul.

Germanul Nikolai Kornhas l-a învins pe Jasimov prin Ebon, medalia de bronz, în timp ce coechipierul lui Kotiv, Shakban Kurbanov, a obținut celălalt bronz.

Dar au fost două aururi pentru Azerbaidjan în primele două zile ale competiției programate.

Namij Absli l-a învins pe uzbekul Orkirgon Negmatov cu o greutate mai mică de 66 kg, campioana olimpică paralimpică.

Argentinianul Eduardo Gautu Gallegos – clasat ca luptător de clasa B1 – a luat medalia de bronz alături de Uchkun Koranbayev.

READ  Culturista israeliană Dana Shemesh s-a întors așa cum a fost întotdeauna - Israel Sports

La categoria feminină sub 57 kg, Sivda Valieva, medaliată cu argintul european, a câștigat un meci stresant împotriva uzbecei Parvina Samandarova, care și-a revendicat titlul în ultimele secunde.

Brazilianul Lucia Araujo și azerbaidjanul Afaq Sultanova au câștigat medalii de bronz.

Un alt medaliat paralimpic, turcul Ecem Tasin, a urcat pe vârful podiumului la categoria feminină sub 48 kg.

Uzbekistanul Lubar Khoramova a luat argintul, azerbaidiana Shahana Hajiyeva a luat argintul mondial, iar ucraineana Yulia Ivanetska a luat bronzul.

Algeriana Sherine Abdellawi a părăsit Baku în medalia de aur la femeile cu greutatea sub 52 kg.

Medaliata de bronz paralimpică a fost prea rapidă în picioare pentru Sevinche Saliva, forțând-o să sară pe Shido înainte de a obține rezultatul de aur.

Algerianul a transportat mai multă energie și această activitate l-a condus pe Abdellawi la aur după ce Slayfa a obținut un al treilea Shido.

Japonia, gazda Jocurilor Olimpice de la Tokyo 2020, a fost încântată să pretindă medalia de bronz în primul Grand Prix de la Yue Fujiwara, în timp ce Azerbaidjanul, Basti Safarova, a terminat podiumul.

Competiția este una dintre cele două oportunități rămase pentru judoka de a câștiga puncte de clasare și de a se califica pentru Jocurile Paralimpice de la Tokyo din 2020.