Campioana apără Paula Padusa, Maria Saccari ajung în semifinalele Indian Wells

17 martie 2022;  Indian Wells, California, SUA;  Paula Padusa (Spania) a șutat în timp ce o învinge pe Veronika Kudermatova (Rusia) în meciul din sferturile de finală BNP Paribas Open de la Indian Wells Tennis Garden.  Credit obligatoriu: Jayne Kamin-Oncea-USA TODAY Sports

Credit: Jayne Kamin-Oncea-USA TODAY Sports

Spaniolă Paula Padusa și grecoaica Maria Sakkari și-au câștigat joi meciurile din sferturile de finală pentru a ajunge în sferturile de finală la BNP Paribas Open din Indian Wells, California.

Padusa, campioana apărătoare și cap de serie nr. 5, a învins-o pe rusoaica Veronika Kodermetova, cap de serie nr. 21, cu 6-3, 6-2. A șasea cap de serie a învins-o pe a 17-a cap de serie a Kazahstanului Elena Rybakina, scor 7-5, 6-4.

Padusa si Skari se vor confrunta in semifinala de la Indian Wells, in timp ce capul de serie numarul 3 Iga Swietic din Polonia va juca in celalalt meci cu numarul 24 romana Simona Halep.

Padusa a trimis cinci ași și nu s-a oprit niciodată în drumul ei către victorie timp de o oră și 23 de minute.

Scari a avut șase ași față de patru ai lui Rybakina, dar i-a câștigat cu apărarea ei. Ea a salvat patru din cinci puncte de break, oferind, de asemenea, trei din șase șanse de a-l sparge pe Rybakina.

Rybakina a condus cu 4-1 în primul set, deoarece Scari a pierdut primul serviciu. Ea a rezistat, nepermițând adversarului ei să o rupă tot restul drumului.

„Cred că am avut un început dificil”, a spus Al-Saqari. „Am fost puțin nervos. Dar apoi am avut încredere în jocul meu. Știam că dacă îi pot sparge spatele voi reveni în meci. A face multe mingi după ce am pierdut cu 4-1 mi-a dat o șansă bună să revin. în meci. Văd că sunt de fapt destul de calm. Și sunt destul de sigur că este doar o pauză.”

READ  De la hochei la fotbal, prindeți cele mai recente știri sportive din Malta în ultima săptămână