Confruntarea de duminică ne așteaptă în Grupa H

România 6 China 1 (1-1, 1-0, 4-0)

Cu două victorii din două meciuri, speranțele României de a se califica în Grupa H rămân foarte vii. Cu lista actualizată în urma campaniei Campionatului Mondial I-A din sezonul trecut, există sentimentul că se pot întâmpla lucruri mari în hocheiul românesc.

Atacantul Tamas Rieszig, care a marcat golul victoriei împotriva Chinei, a rezumat starea de spirit dintre colegii săi după un start puternic la Cardiff.

El a adăugat: „Cred că suntem o echipă mai bună decât sezonul trecut. „Suntem mai profesionişti aici. Conducerea și conducerea sindicatului s-au schimbat. Ni se întâmplă lucruri mult mai bune acum. „Acesta este doar începutul pentru noi și cred că va fi bine.”

China sărbătorește începutul Anului Dragonului și pentru o vreme această sponsorizare a arătat bine pentru echipa națională. Cinci minute mai târziu, Jing Wang a alergat pe pasa extinsă a lui Ziming Cheng și a șutat de la mică distanță pentru a-l învinge pe portarul României Attila Adurgan. Golul a fost similar cu cel al Chinei împotriva Marii Britanii de joi, dar de data aceasta a venit de la primul șut al echipei din meci.

Adurjan, în vârstă de 27 de ani, făcea prima apariție cu România de la calificările olimpice din 2015/16, iar câteva minute mai târziu a primit mingea înapoi. Dar bucuria Chinei s-a încheiat rapid: Jiahao Hu a lovit pucul în plasă și jocul a fost retras după o revizuire.

Aceasta a adus România la viață. Apărarea chineză s-a despărțit în minutul 12 și Patrick Emery a marcat un gol amortizat pentru a egala scorul, iar deși prima repriză s-a încheiat la egalitate 1-1, numărul șuturilor a fost 18-3 în favoarea românilor. Un alt joc scurt la începutul reprizei secunde l-a văzut pe Tamas Rieszig să pună România în avantaj, în timp ce Balazs Petr a obținut al doilea pasaj al jocului.

READ  Publicis și Digitas România au lansat Indicele digital al sănătății

„Ne-am început meciurile puțin încet”, a recunoscut Rieszig. „Nu știu de ce, dar de fiecare dată când jocul progresează, suntem din ce în ce mai buni, cu fiecare minut, cu fiecare mișcare, cu fiecare perioadă.”

Cu toate acestea, China a săpat și a refuzat să lase meciul să dispară. Au fost puține ocazii la fiecare capăt și jocul a fost plin de viață după 40 de minute cu scorul de 2-1. Golul lui Otto Sandor Szekely de la începutul celei de-a treia reprize a primit o uşurare de la jucătorii purtând tricourile galbene, care au avut în sfârşit puţină respiraţie.

În ultimele minute, România a câștigat meciul. Vladislav Temiriuk a marcat un efort solo înainte ca Palasz Jagdu și Matias Kovacs să îndeplinească golurile târzii pentru a-și peceta o victorie uriașă.

„Știm că nu suntem favoriți [against Great Britain]„Sunt o echipă bună, sunt pe gheața acasă, iar fanii lor vor fi în spatele lor”, a conchis Rieszig. Dar este un meci de 60 de minute, care începe cu un egal 0-0. Dacă concuram, jucăm din greu, ne facem treaba și rămânem la sistemele noastre, orice este posibil.