Cupa Mondială de Rugby 2023: Finn Russell spune că Scoția se poate întoarce după pierderea Africii de Sud | Știri Rugby Union

Așașul scoțian Finn Russell este încrezător că echipa sa poate reveni la Cupa Mondială de Rugby, în ciuda unei pierderi dezamăgitoare în fața Africii de Sud la Marsilia; Scoția se confruntă cu Tonga pe 24 septembrie; România și Irlanda sunt și ele în Grupa B

10:24 ora Marii Britanii, luni, 11 septembrie 2023

Finn Russell speră că o pauză de două săptămâni între meciuri va permite Scoției să se regrupeze și să scoată din sistem dezamăgitoarea deschidere a Cupei Mondiale de duminică împotriva Africii de Sud.

Scoțienii nu au putut să-și declanșeze stilul de atac nesăbuit, când s-au prăbușit cu 18-3 în fața Springboks din Marsilia, pierzând a doua repriză cu 12-0.

Acesta a fost cel mai scăzut meci pentru echipa lui Gregor Townsend de la primul meci de la Cupa Mondială din 2019, când a pierdut cu 27-3 în fața Irlandei.

Fly-jumă Russell a spus: „Sunt foarte dezamăgit de rezultat, dar și de a doua repriză. Nu cred că am arătat o reflectare fidelă a echipei care suntem. Este foarte dezamăgitor”.

Scoțienii nu vor mai juca până duminică, 24 septembrie, la Nisa, până când nu vor înfrunta Tonga.

Când revin la acțiune, ei știu că trebuie să câștige toate cele trei meciuri rămase – celelalte două împotriva României și Irlandei – dacă vor avea șansa de a ieși dintr-o grupă a doua masivă pentru a ajunge în sferturile de finală.

Fragmente din cea de-a treia zi a Cupei Mondiale de Rugby din Franța, unde campionii în suspensie Africa de Sud, Japonia și Țara Galilor au înregistrat victorii. Credit: RWCL

„Probabil acolo vom fi după primul joc”, a spus Russell.

READ  Campioana apără Paula Padusa, Maria Saccari ajung în semifinalele Indian Wells

„În mod ideal, n-ar fi fost așa, dar acum suntem în această situație, trebuie să ne luăm înapoi, trebuie să mergem înainte.

„Avem Tonga și apoi România, așa că trebuie să mergem la aceste meciuri cât mai bine pregătiți și așteptăm cu nerăbdare să jucăm cât mai bine.

imagine:
Sud-africanul Kurt Lee Arendse a marcat o încercare în timpul meciului de la Cupa Mondială de rugby împotriva Scoției

„Am avut o perioadă de 10 minute în care am permis Africii de Sud două încercări, așa că vom vorbi despre cum ne putem îmbunătăți după a doua repriză și să ieșim mai puternici imediat.” [after half-time] Ca să nu se mai întâmple.

„În ciuda dezamăgirii noastre, mai sunt multe de lucrat și mai avem totul pentru care să joci.”

Jucătorii Scoției au avut timp liber cu familiile lor în prima parte a acestei săptămâni pentru a-și reveni din nevoile mentale și fizice de a înfrunta campionii mondiali în primul lor meci.

Russell, care concurează în cea de-a treia finală a Cupei Mondiale, a promis că vor reveni pregătiți pentru meciul obligatoriu cu Tonga.

„Avem două săptămâni acum, așa că vom avea următoarele zile departe de rugby”, a spus tânărul de 30 de ani.

imagine:
Russell în acțiune în timpul unui meci de la Cupa Mondială de rugby dintre Africa de Sud

„A fost foarte solicitant din punct de vedere fizic și mental.

„În următoarele câteva zile vom fi departe de rugby, ne vom împrospăta și vom reveni joi și vom începe să ne pregătim pentru Tonga – este un joc uriaș pentru noi.

READ  Rezultate internaționale BNL pentru Italia | AB Sports

„Avem totul de jucat acum și într-o oarecare măsură nimic de pierdut.

„Deși este greu de acceptat, în sport trebuie să te întorci cât de repede poți și cred că băieții vor face asta”.

Russell a fost în acțiune duminică și părea că ar putea fi forțat să plece în prima repriză, după ce un accident greu l-a lăsat la pământ și a primit un tratament îndelungat.

„Sunt bine”, a spus el. „Am fost împușcat în coaste și cred că eram într-o formă destul de proastă, din fericire.

„Al doilea incident a fost un șoc care sa întâmplat în rugby.

„Aceste accidente se întâmplă și asta face parte din asta. Din fericire, nimic nu este atât de rău.”