Halep a ieșit de la Madrid Open, iar Tim a făcut turnee

Simona Halep Romania Open

Românca Simona Halep îi înapoiază mingea belgienei Elise Mertens în timpul meciului de simplu de la WTA Tour 2021 la Caja Magica din Madrid pe 4 mai 2021 (Foto de Gabriel Boyes / AFP)

Numărul trei mondial Simona Halep a ieșit marți de la Madrid Open, pierzând cu 4-6 7-5 7-5 în optimile de finală împotriva belgienei Elise Mertens, în timp ce Dominic Tim a obținut o victorie clară în primul său joc din martie.

Romanian Halep, care a câștigat titlul de la Madrid în 2016 și 2017, nu a ajuns în finala Campionatului WTA în acest sezon și aceasta a fost prima ei ieșire în capitala Spaniei de când a pierdut în primul tur în 2015.

Halep a navigat în primele două runde pe terenuri de lut din Madrid fără a pierde un set, dar a terminat pe locul doi într-un meci care a dus la 15 despărțiri.

Halep a servit 10 greșeli duble în meci și nouă Mertens.

Halep, de două ori campion la Grand Slam și fost numărul unu mondial, a fost de două ori în setul final la 3-1 și 4-3, dar în cele din urmă a renunțat după puțin peste două ore și jumătate de joc.

În sferturile de finală, Mertens, cea de-a 13-a cap de serie, se va întâlni cu partenerul ei de dublu, Belarus, cu șapte locuri, Arena Sabalenka, care a învins-o pe americanca Jessica Bigula cu 6-1 6-2 în doar 52 de minute.

Numărul unu mondial Ashley Barty, numărul 9, Petra Kvitova, se va întâlni în sferturile de finală, în timp ce clasa a opta Belinda Pencic o va înfrunta pe spaniola Paula Padosa, pe locul 62.

READ  Europa de Est îi ajută pe refugiații ucraineni să se simtă ca acasă, oferind locuri de școală și oportunități de muncă

În ultimul sfert de confruntare, Anastasia Pavlyuchenkova o va înfrunta pe Karolina Moshova, care avea nevoie de patru puncte de meci pentru a o învinge pe Maria Sakkari cu 6-0, 6-7 (9/11), 7-5.

Pavlyuchenkova din Rusia a învins-o pe subcampioana Australian Open Jennifer Brady cu 7-5, 6-7 (8/10), 6-3, în ciuda faptului că a pierdut un punct de meci în setul secund.

Tim câștigă returul

Dominic Team Madrid Open Championship

Austriecul Dominic Thiem a sărbătorit după ce l-a învins pe US Marcus Giron în timpul meciului de simplu la campionatul Open de tenis desfășurat în Caja Magica din Madrid pe 4 mai 2021 (Fotografie de OSCAR DEL POZO / AFP)

La egalitatea masculină, numărul patru mondial Tim a reușit să câștige cu 6-1, 6-3 față de americanul Marcus Girone în primul său meci din aproape două luni.

Austriecul, care joacă pentru prima dată de la pierderea surpriză în fața lui Lloyd Harris la Dubai, a spart de patru ori serviciul adversarului clasat pe locul 91 și nu s-a confruntat cu un punct de rupere.

A treia sămânță a spus: „Am nevoie de 100% în fiecare aspect al jocului meu”.

„Nu am putut aduce asta în instanță la Doha, Dubai sau aproape de sfârșitul Australian Open, așa că a fost mai bine să iau o pauză”.

În runda a treia, Tim îl va întâlni pe australianul Alex de Minor, care l-a învins pe Harris cu 6-2 cu 3-0, când sud-africanul accidentat s-a retras.

Adolescentul italian Yannick Sener și-a rezervat locul în runda a doua când adversarul său, Guido Bella, s-a retras cu o accidentare la picior în setul secund, în timp ce urmărea cu 6-2 4-4.

READ  Erling Haaland strălucește în victoria Norvegiei în fața Ciprului pentru a menține speranțele de calificare - rezumat Euro 2024 | știri despre fotbal

„Nu am mai jucat niciodată împotriva lui, așa că nu știi niciodată la ce să te aștepți”, a declarat greșeala a 18-a clasată pe plan mondial.

„Încercam să mă concentrez asupra a ceea ce trebuia să fac. Cred că a fost în mod clar un prim joc bun”.

Sener îl va înfrunta pe Alexei Buperin, subcampion al Miami Masters, în turul doi, după victoria Australiei asupra germanului Jan Leonard Struve cu 6-3 7-6 (7/4).

Între timp, al șaselea cap de serie Andre Rublev a trebuit să muncească din greu înainte de a deveni primul jucător care a ajuns în runda a treia, întrucât a luptat două ore și 20 de minute cu americanul Tommy Paul înainte de a intra cu un scor de 6-7 (5/7), 6-3. 6-4.

„Este important să câștigi când nu joci (cel mai bun) joc și lucrurile nu merg bine”, a spus rusul.

„Deci, este foarte important să câștigi acest meci pentru a avea mai multă încredere. Mă bucur că l-am predat.”

Roblev, un Rublev răsunător, a ajuns cel puțin în sferturile de finală în toate cele opt turnee anterioare din acest sezon.

Kei Nishikori, fostul finalist al Madridului Open, a învins-o pe rusoaica Karen Khachanov cu 6-7 (6/8), 6-2, 6-2 în prima rundă.

Dar duetul canadian Felix Auger-Alyasim și Denis Shapovalov au suferit înfrângeri timpurii.

A 15-a cap de serie Oger-Aliassim a pierdut cu 6-1 6-4 în fața norvegianului Kasper Rudd în runda de deschidere, în timp ce a 11-a cap de serie Shapovalov a pierdut cu 6-4 5-7 6-4 în fața Alexander Public din Kazahstan în a 32-a rundă.
Numărul 10 mondial Matteo Perettini l-a învins pe colegul său italian Fabio Fonnini, câștigând cu 6-3 6-4 pentru a-și rezerva un loc în runda a treia.

READ  ARM Vs ROM Fantasy Prediction: Armenia vs Romania Fantasia Selects for 2022 FIFA World Cup Qualifiers