Hispanicii se reînnoiesc cu victoria asupra României – CVBJ

05.11.2021 00:11 CET

.

Echipa spaniolă de handbal a învins România cu 33-29, joi, în primele două meciuri amicale internaționale care se vor desfășura în orașul asturian Aviles, pe fondul revenirii pe pistele spaniole cu o echipă reînnoită care include nouă știri despre echipă. A câștigat o medalie de bronz la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

ESP

RAM

Spania

Corrales (Serge Hades); Maqueda (1), Solé (7), Casado (3), Marchán, Izquierdo (3), David Fdez. (3, 1p); Gorbindo (1), Figueras (3), Garciandia (1), c.

România

Vasil. Militaro, Gregoras (4), Racotta (3), Paella (5 pagini), Piaso (2), Thallmayr (1); Nestor (1 AM), Company (2), Humate (2), Constantina (1), Suzuki, Rotaru (3), Buzle (2), Dumitru (3).

Tabloul de bord la fiecare 5 minute

2-3, 5-4, 76, 910, 12-12, 16-15; 18-18, 23-20, 24-23, 26-24, 29-27, 33-29.

recenzentul

Ei i-au exclus pe Sanchez Megalon și Chima Márquez pentru Spania, iar pe Nestor, Militaro și Dumitru pentru România.

accidente

Quirinal din Centrul Sportiv Avilés.

Pe lângă căpitanul Raul Intreos, echipa condusă de Jordi Ribera se confruntă cu noul ciclu cu un număr bun de noutăți, închizând astfel cea mai minunată etapă din handbalul spaniol și intrând în perioada de tranziție cu schimbările în care se lucrează deja. Așa cum a făcut joia aceasta în primele ciocniri împotriva Echipa României a fost antrenată de spaniolul Xavi Pascual.

Echipa campioanelor Europei s-a confruntat în ultima vreme cu un adversar, un profund expert de origine hispanica, care deja din startul fluierului nu le-a ușurat localnicilor. Cei de la „Pasqui” au urcat primii pe tabela de marcajȘi nu le-au permis spaniolilor să le înscrie un gol decât la 3 minute de la finalul meciului.

READ  Sportivii români au câștigat nouă medalii la Campionatele Europene U23 de canotaj din 2023

Prima repriză a menținut scorul egal sau în diferențe minime, aproape întotdeauna în favoarea spaniolilor, care întotdeauna au răspuns marcând de cele câteva ori în care echipa României a reușit să-i surprindă, așa cum a făcut când a venit Ferran Soli, unul dintre jucătorii de frunte. înapoi pentru a pune Spania în frunte cu scorul de 5-4, la care oaspeții au răspuns conform scenariului meciului, au remizat mai întâi și apoi au surprins să stabilească 5-6 în 13 minute.

Succesul ambelor atacuri s-a succedat și au coincis și compromisurile defensive. Care a menținut egalitatea și înlocuitorii pe tabela de marcaj, unde Ribera, 8-7, a avut deja un avantaj până la pauză, sau a dat egalitate, permițându-le să ajungă la pauză cu scorul de 16-15.

La aproximativ trei luni după ce a obținut medalia de bronz la Jocurile Olimpice de la Tokyo, naționala a ieșit după repriza secundă pentru a câștiga, ceea ce l-a costat să revină pe drumul cel bun, egalând în primele minute în timp ce echipa României o păstra. participa la joc.

Formația spaniolă a reușit să profite la maximum de meci cu 23-19 pe tabela de marcaj, dar rezistența lotului fostului antrenor al Barcelonei Xavi Pascual, care îmbină în prezent conducerea echipei României și a lui Dinamo București, a dus la 23.-22. , iar hispano-americanii s-au încurcat din nou.Cu o nouă egalitate la 24 de puncte.

Spaniolii au condus în ultima rundă, unde nu au mai renunțat la avantaje și au ajuns să demonstreze victoria cu o victorie de 33 de goluri la 29.