Italia remite un record neînvins în ciuda penalty-ului ratat de Jorginho – Runda de calificare la Cupa Mondială | știri despre fotbal

Jorginho a ratat un penalty, deoarece Italia a remizat cu 0-0 cu Elveția, rezultat ceea ce înseamnă că au egalat recordul mondial pentru meciurile internaționale neînvinse.

Italia nu a pierdut încă în 36 de meciuri consecutive, care se potrivește cu recordul Braziliei stabilit între 1993 și 1996.

Rezultatul ar fi putut fi mai pozitiv dacă Jorginho s-ar fi transformat din penalty în minutul 52 după un fault de Domenico Berardi, dar mijlocașul Chelsea a fost frustrat de portarul Jan Sommer.

Vă rugăm să utilizați browserul Chrome pentru un player video accesibil

Repere ale meciului grupei C în calificările la Cupa Mondială dintre Elveția și campioana europeană Italia.

Italia a avut alte șanse de a cuceri victoria, dar a trebuit să se mulțumească cu o remiză, ceea ce înseamnă că sunt încă în fruntea grupei C în calificare cu 11 puncte din cinci meciuri, cu patru puncte înaintea elvețianului clasat pe locul doi, care are două jocuri în mână împotriva azurilor.

În celălalt meci din grupa C de duminică, Bulgaria a consolidat egalul cu 1-1 cu Italia la jumătatea săptămânii, cu o victorie cu 1-0 asupra Lituaniei, Ivailo Chuchev marcând golul victoriei la șapte minute de la final.

Grupa E: Lukaku ajunge la un secol vechi

Repere ale meciului de calificare la Cupa Mondială dintre Belgia și Republica Cehă.

Romelu Lukaku a marcat al 100-lea joc cu un gol timpuriu Belgia În drum spre o victorie captivantă cu 3-0 Republica Cehă Calificările la Cupa Mondială de la Bruxelles duminică.

Acesta a fost cel de-al 67-lea gol al lui Lukaku pentru țara sa și a venit opt ​​minute mai târziu, urmat de al doilea gol al căpitanului Eden Hazard cu patru minute înainte de sfârșitul primei reprize.

READ  Tricourile de colecție ale celebrei echipe de fotbal Generația de Aur a României sunt la vânzare

Înlocuitorul Alexis Sailemakers a adăugat cel de-al treilea gol cu ​​25 de minute înainte de finalul meciului pentru a confirma primul loc al Belgiei în clasamentul FIFA și a extinde la 29 de jocuri recordul său neînvins de acasă.

Al-Nassr a consolidat poziția de top a Belgiei în grupa E, trecând la 13 puncte din cinci meciuri, cu șase înaintea Cehiei, clasată pe locul al doilea.

Câștigul echipei lui Roberto Martinez a fost un rezultat extraordinar Țara Galilor, care a organizat mai devreme în acea zi o revenire pentru a câștiga Bielorusia 3-2 cu Gareth Bale marcând un hat-trick.

Acum sunt la doar un punct distanță de cehi, cu două jocuri în mână și arată ca niște favoriți pentru a termina subcampionul grupei.

Grupa B: Spania învinge Georgia

Spania S-au întors la căi de câștig și sunt zdrobitori Georgia 4-0 în calificările grupei a doua pentru Cupa Mondială.

Jose Gaya, Carlos Soler și Ferran Torres au pus gazdele sub control cu ​​trei lovituri în prima repriză, deoarece nu au arătat reziduuri din prima înfrângere a calificării la Cupa Mondială din 28 de ani, ultima dată împotriva Suediei.

Pablo Sarabia a adăugat un alt gol după finalul primei reprize, aducând echipa lui Luis Enrique la trei puncte.

Spania este din nou în fruntea grupei cu 10 puncte din cinci meciuri, la un punct în spatele Suediei, care are două meciuri în mână.

Marja câștigătoare a asigurat, de asemenea, că au în prezent o diferență de gol mai bună decât adversarii din grupă.

Kosovo, care a remizat 1-1 duminică cu GreciaMiercuri, Spania găzduiește în timp ce Suedia călătorește în Grecia.

A zecea grupă: Al-Janabri în dublu

Serge Gnabry a marcat două goluri timpurii în numele Germania Și-au redescoperit forma în fața porții pentru a bate Armenia 6-0 și conduce calificările la Cupa Mondială Grupa J cu 12 puncte din cinci meciuri.

Atacul Germaniei s-a luptat într-o victorie dură cu 2-0 asupra Liechtensteinului, joi, în primul lor joc sub noul antrenor Hansi Flick, dar împotriva Armeniei, totul s-a reunit într-o afișare superbă, care a dus și la o nouă foaie curată.

Germanii au preluat conducerea în minutul al șaselea, când Leon Goretzka Gnabry a pătruns cu un unghi superb și aripa a tras un șut scufundat peste portar și în plasă.

Repere ale calificărilor la Cupa Mondială dintre Germania și Armenia.

Gnabry a adăugat cel de-al doilea gol după nouă minute și în minutul 35 a venit rândul lui Marco Reus, care a lovit mingea cu un călcâi superb al lui Timo Werner pentru a lovi în plasă cu un șut de la prima dată.

Germanii și-au arătat întreaga gamă de pase inteligente și fluturi abile și au luat un avans de patru puncte la sfârșitul primei reprize, după ce Goretzka a lovit cu capul Werner în plasă.

Jonas Hoffmann a adăugat cel de-al cincilea gol la șapte minute de la sfârșitul primei reprize, cu o lovitură redusă de revenire, iar înlocuitorul Karim Adeyemi a pus tortul cu un gol în primul său meci internațional pentru a face scorul cu 6-0 la pauză în a doua repriză. .

READ  România U-20 a ieșit învingătoare la Arad cu o victorie cu 2-0 în fața Poloniei

Câștigul a însemnat că germanii au sărit peste Armenia până în fruntea grupei, cu oaspete cu două puncte în urmă pe locul doi. România se află pe locul trei cu nouă puncte, la un punct în urmă Macedonia de Nordcare a remizat cu el 2-2 Islanda.

Grupa A: Anglia rămâne în formă perfectă

Cele mai importante momente ale grupei A în calificările la Cupa Mondială dintre Anglia și Andorra de la Wembley.

Bukayo Saka a pus în urmă ultimul penalty pe care l-a ratat la Euro 2020 marcând la 20 de ani ca Anglia Câștigă cu 4-0 pe stadionul Wembley Andorra în calificările la Cupa Mondială.

Sarcina va fi mai complicată miercuri, când Anglia va merge mai departe în Polonia, dar cu cinci victorii din cinci sub centură și în fruntea grupei unu, vor ști că o victorie la Varșovia își va asigura locul în turneu. Cupa Mondială din Qatar.

Polonia Așezați-vă la 10 puncte în spatele lor după drumuri San Marino 7-1 în timp ce UngariaȘansele sale de a termina pe locul doi au fost lovite puternic de o înfrângere cu 1-0 în Albania.