Japonia cade în fața României la Campionatul Mondial IIHF de hochei pe gheață, dar evită retrogradarea

Citiți povestea completă pe SportsLook – Japonia cade în fața României la Campionatul Mondial de hochei pe gheață IIHF, dar evită retrogradarea

Japonia a pierdut cu România cu 4-2 Campionatul Mondial IIHF de hochei pe gheață 2024 sâmbătă, 4 mai, dar a evitat retrogradarea la turneul de anul viitor.

În prima divizie, meciul grupei 1 pe Arena Sparkass din Bolzano, Italia, Yu Sato El a marcat la 6 minute și 21 de secunde în a treia repriză, plasând Japonia la un gol.

Noul antrenor al Japoniei, Jarrod Skaldi, a ales să-l retragă pe portarul Yuta Narisawa cu mai puțin de trei minute de la final, dar Mattias Haranen a marcat în poarta goală pentru a pecetlui victoria.

Hochei pe gheata
Fundașul japonez Kotaro Yamada vrea să marcheze împotriva României pe 4 mai. (Federația Japoniei de Hochei pe Gheață)

Rezultatul a lăsat Japonia cu un record de o victorie, o înfrângere în prelungiri și trei înfrângeri pentru patru puncte. Japonia a evitat retrogradarea când Coreea de Sud a pierdut cu Italia cu 8-1 în ultima zi, ocupând ultimul loc în clasament cu trei puncte.

România a luat conducerea cu 1-0 când Roberto Gliga l-a învins pe Narisawa la puțin peste patru minute de la începutul primei reprize.

Japonia egalează la sfârșitul primei reprize împotriva României

Sota Isogai Japonia a egalat la sfârșitul primei reprize, când pasa sa centrală a lovit patinul unui fundaș de portarul României, Zoltan Tuc, pentru un gol neasistat.

Acesta este al treilea gol al lui Isogai în turneu. Atacantul rapid a terminat la egalitate pe locul trei în campionat, cu cinci puncte în cinci meciuri.

READ  Echipele Euro: Serbia a învins România pentru a ajunge pe primul loc

Atacantul Sota Isogai a marcat cinci puncte, inclusiv trei goluri, în turneu. (Federația Japoniei de Hochei pe Gheață)

Japonia ar fi putut fi într-o formă bună pentru a ieși la egalitate în prima repriză, dar Evgeny Skachkov a marcat la doar 18 secunde după golul lui Isogai de a oferi echipei sale un avantaj cu 2-1.

Szilard Rockali a făcut scorul de 3-1 pentru România la jumătatea reprizei secunde cu o învingătoare din rever care l-a învins pe Narisawa și nu a mai fost gol până la golul lui Sato din a treia repriză.

Continuați să citiți întreaga poveste pe SportsLook.