Jelena Ostapenko intră în semifinale la Eastbourne

25 martie 2022;  Miami Gardens, Florida, SUA;  Jelena Ostapenko (lat) lovește un revers împotriva lui Shelby Rogers (SUA) (nu este imagine) în meciul din turul doi feminin de la Miami Open de la Hard Rock Stadium.  Credit obligatoriu: Geoff Burke-USA TODAY Sports

Credit: Geoff Burke-USA TODAY Sports

A opta cap de serie Jelena Ostapenko din Letonia a ajuns joi în semifinale cu o victorie cu 6-3, 6-2, asupra Anilinei Kalinina în 69 de minute pe Stadionul Internațional Rothesay din Eastbourne, Marea Britanie.

Ostapenko a marcat opt ​​ași și a spart-o pe Kalinina de șapte ori la 11 ocazii.

Data viitoare, Ostapenko o va juca pe italianca Camila Giorgi, care a lucrat rapid si pe adversara ei – 6-2, 6-1 fata de bulgaroaica Victoria Tomova. Cap de serie nr. 12 a ajuns înainte în 64 de minute.

Cehia Petra Kvitova a avansat și ea cu o victorie cu 6-3, 6-4 în fața britanicei Harriet Dart. A 14-a cap de serie va juca împotriva celei de-a 15-a de serie Beatrice Haddad Maya din Brazilia în semifinale. Maya în turneu a învins-o pe Lesia Tsurenko din Ucraina.

Campionatul Bad Homburg Open

Principala cap de serie Daria Kasatkina din Rusia a fost activată de canadianul Bianca Andreescu în sferturile de finală de la Bad Homburg, Germania.

Andreescu a reușit să câștige cu 6-4, 6-1 într-o oră și 22 de minute. Katsatkina a suferit șase greșeli duble și a câștigat doar 17,6% la al doilea serviciu.

Andreescu a egalat vineri în semifinale pe capul de serie numărul 4 a României, Simona Halep. Halep a avut nevoie de doar 56 de minute pentru a câștiga numărul 6 Amanda Anisimova cu 6-2, 6-1.

Cealaltă semifinală presupune o luptă pentru doamnele franceze. Numărul 9 Alize Cornet a eliminat locul trei pe Angelique Kerber cu 6-4, 2-6, 6-1 într-o oră și 54 de minute de la începutul sezoanelor. Caroline Garcia a învins-o și pe germană, conducând-o pe Sabine Lisicki cu 6-3, 7-6 (7).