Jocurile Olimpice de la Tokyo – Previzualizare: Coreea de Sud pare să se întoarcă cu România | fotbal | Știri

Kashima: Coreea de Sud va avea nevoie disperată de un răspuns după înfrângerea dezamăgitoare a primei runde în Noua Zeelandă, când duminică va înfrunta România în grupa B a turneului de fotbal masculin la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Războinicii Taeguk au dominat jocul când au început campania joi, dar au fost obligați să plătească prețul pentru oportunitățile ratate când, la 20 de minute de la final, Chris Wood a marcat golul primei echipe pentru a-și asigura prima victorie din țară. Jocuri. .

Începând turneul olimpic pentru a opta oară consecutiv de când a fost introdusă versiunea U-23 în 1992, Coreea a început puternic în 11 starturi cu tânărul valencian Lee Kang-in și atacantul Bordeaux Hwang Ui-ju.

Dar, în ciuda faptului că au controlat marea majoritate a jocului, nu au găsit nicio modalitate de a ocoli apărarea hotărâtă a Noii Zeelande, Kwon Chang-hoon și Huang fiind vinovați de ratarea șanselor din prima repriză.

În timp ce Noua Zeelandă abia putea vedea golul, se simțea aproape inevitabil ca cel puțin o șansă să-i vină în cale, iar când a reușit, a căzut în mâna celui mai periculos jucător: Wood, care nu a făcut nimic greșit când și-a marcat singurul gol. Meciul de după VAR a anulat decizia inițială de ofsaid.

Victoria restrânsă a României cu 1-0 asupra Hondurasului în celălalt joc din grupa B joi îl pune pe Correa într-o poziție și mai dificilă. Dacă vor pierde în fața românilor și Noua Zeelandă obține un punct împotriva Hondurasului, est-asiaticii vor fi eliminați după doar două meciuri.

Într-un grup care a fost, probabil, favoritele pentru a câștiga Coreea, medaliatii cu bronz din 2012 – care au ajuns cel puțin în sferturile de finală în trei din ultimele patru ediții – au acum nevoie extrem de mare de un rezultat.

READ  România este dominată de vreme rece și zăpadă înaintea Paștelui Ortodox

„Poți câștiga și pierde; ar trebui să uit de acest lucru și să mă pregătesc pentru următorul meci”, a spus Lee Kang-in după meci. „Nu am prea multe de spus, în afară de asta vom încerca să câștigăm următorul joc.”

Este posibil ca războinicii Taeguk să nu fie încă pe teritoriul lor „trebuie să câștige”, dar nu sunt departe.