Kvitova o învinge pe Crista pentru a ajunge în finala Miami Open

Petra Kvitova a ajuns vineri în finala de la Miami Open cu o victorie în seturi consecutive în fața româncei Sorana Cîrstea.

Veterana cehă Kvitova a avansat în confruntarea de sâmbătă cu campioana de la Wimbledon, Elena Rybakina, cu o victorie cu 7-5, 6-4, într-o oră și 41 de minute.

Într-o luptă între două dintre cele mai experimentate jucătoare WTA, Cîrstea, jucând în prima ei semifinală WTA dintr-un deceniu, a fost cea mai rapidă dintre blocuri, conducând cu 5-2 în primul set.

Însă românca, bucurându-se de o revigorare în formă, ajungând și în optimile de finală la Indian Wells, nu a reușit să transforme niciunul dintre cele două puncte de set pe serviciu la 5-4, spargând-o pe Kvitova de două ori pentru a câștiga setul.

Elanul cehiei a continuat în setul doi, când Cirstea a spart în deschidere, a treia pauză consecutivă, iar de atunci a fost lin pentru tânăra de 33 de ani.

De două ori campioană la Wimbledon a scăzut doar șapte puncte în cinci meciuri de serviciu în al doilea set, în timp ce a avansat pentru prima dată în finala de la Miami.

A fost un final dezamăgitor pentru Kirst, în vârstă de 32 de ani, ale cărei performanțe s-au schimbat de când a început să lucreze cu antrenorul suedez Thomas Johansson în extrasezon.

Victoria lui Kvitova îi oferă șansa de a-și revendica al nouălea titlu WTA 1000 în a 13-a finală.

Cehia nu a câștigat niciun titlu WTA 1000 de când a câștigat pentru a treia oară la Madrid în 2018.

Rybakina a învins-o pe americanca Jessica Pegula în seturi drepte în cealaltă semifinală, care a avut loc joi, și caută să finalizeze „Sunshine Double” după ce a învins Indian Wells la începutul acestei luni.

READ  Danielle Collins o elimină pe Simona Halep la Montreal pentru a 12-a victorie consecutivă

Kvitova și Rybakina s-au mai întâlnit de două ori cu kazahaca care a câștigat la Ostrava, dar cehoaica s-a bucurat de o revanșă la Adelaide în ianuarie.

„Ea are 1-1, așa că vom vedea mâine cine o ia. Ea joacă foarte bine, câștigă împotriva lui Indian Wells și revine aici în finală. Cu siguranță este o realizare uimitoare”, a spus Kvitova.

Ea a adăugat: „Este o mare servitoare și o mare servitoare de asemenea. Sunt la fel. Depinde într-adevăr de modul în care facem față presiunii din partea adversarului”.

Cirstea și-a temperat dezamăgirea la ieșire reflectând la „Sunshine Swing” care a făcut-o să depășească majoritatea așteptărilor.

„Am muncit atât de mult ca să fiu aici și, desigur, este frumos să susțin toată munca cu rezultate și cu siguranță un sfert și jumătate care a fost grozav”, a spus ea.

„Bineînțeles că sunt puțin întristat de acea zi pentru că am simțit că am șanse, dar din nou plec din Statele Unite cu zâmbetul pe buze și am și multe lucruri de îmbunătățit”, a adăugat ea.