Muchova a ajuns în semifinalele US Open învingându-l pe Cristea

Cehia Karolina Muchova reacționează după victoria în fața româncei Sorana Cîrstea, în sferturile de finală ale turneului de tenis US Open de la New York, 5 septembrie. Associated Press – Yonhap

Karolina Muchova s-a bucurat de toate aspectele jocului ei, care a învins-o marți pe românca Sorana Cîrstea cu 6-0, 6-3, pentru a stabili un meci cu americanca Coco Gauff în semifinalele Campionatului US Open de tenis.

Muchova, clasată pe locul 10, a lovit 32 de învingători și a oferit o apărare excelentă pentru a-l învinge pe Cristea, în vârstă de 33 de ani, pe Arthur Ashe Stadium și a ajunge pentru prima dată în semifinale la Flushing Meadows.

„M-am simțit foarte bine de la început până la sfârșit”, a spus Muchova reporterilor.

„Am avut o senzație bună pentru mingea de la linia de bază, m-am simțit bine la plasă, în decupaj și în tot jocul meu.”

Karolina Muchova din Republica Cehă întoarce o lovitură împotriva Soranei Cîrstea a României în timpul meciului de sferturi de finală de simplu feminin din ziua a noua a US Open 2023 de la Billie Jean King National Tennis Center din cartierul Flushing din Queens, New York, septembrie . 5. AFP-Yonhap

„Îmi place foarte mult stadionul și îmi place atmosfera și m-am bucurat de ea.”

Muchova, o finalistă a Openului Francez, a început rapid și a luat conducerea cu 3-0 înainte de a salva nouă puncte de pauză pentru a câștiga un meci maraton și a lua conducerea cu 4-0.

Backhandul liber al lui Cirstea a aterizat apoi pe lat pentru a-i oferi adversarei ei un avans de 5-0, iar Muchova a completat coacerea în meciul următor.

După o conversație plină de viață cu antrenorul ei în pauză dintre seturi, Cristia și-a păstrat calmul pentru a începe setul al doilea, rupând avantajul cu 2-0 când voleul ei în plasă a făcut-o pe Muchova să rateze un voleu.

READ  LeGarrette Blount își cere scuze pentru rolul său în jocul de fotbal pentru tineri, Fighting Cops
Sorana Cîrstea din România, reacționează în timpul meciului cu Karolina Muchova a Cehiei, în sferturile de finală ale turneului de tenis US Open de la New York, 5 septembrie. Associated Press – Yonhap

Însă tânăra de 27 de ani a spart din dreapta și, încă o dată, pentru un avans de 4-3, nu a renunțat la jocul ei la plasă, loburi precise și servire precise.

Cristea a ratat un swing shot pentru a stabili punctul de meci, pe care Muchova l-a transformat cu un câștigător din forehand pentru a termina meciul în puțin peste o oră și jumătate.

Clasamentul lui Muchova a scăzut anul trecut pe fondul problemelor de accidentare, dar acum este sănătoasă și a intrat pentru prima dată în top 10 după ce a terminat pe locul al doilea în spatele lui Gauff la Cincinnati Open.

Ea a spus că jocul ei mental este la fel de puternic ca întotdeauna.

Cehoaica Karolina Muchova ii returneaza mingea romancei Sorana Cirstea in sferturile de finala ale turneului de tenis US Open de la New York, 5 septembrie. Associated Press – Yonhap

„Forța mintală… Mă simt mereu frumoasă și aș spune că și eu sunt dură în viață”, a spus ea zâmbind.

„Ajută la tenis. Dar da, unele zile sunt mai bune, altele nu. Dar mereu încerc să am mintea limpede și să fiu relaxată și să mă bucur de sport, doar de elementele de bază.”

Muchova va juca în runda următoare cu Gauff, care a învins-o pe Jelena Ostapenko cu 6-0, 6-2 mai devreme în cursul zilei. Cehia a spus că știe că se va confrunta vineri cu americanul de 19 ani și cu fanii locali.

READ  Irlanda a mai câștigat două medalii de aur în România
Karolina Muchova, stânga, din Cehia, dă mâna cu românca Sorana Cîrstea, după ce și-a câștigat meciul din sferturile de finală de la US Open la New York, 5 septembrie. Associated Press – Yonhap

„Este foarte atletică. Nu renunță niciodată. Aleargă pentru fiecare minge”, a spus ea.

„Ea nu face multe greșeli. Așa că se bucură de toate loviturile. Este o jucătoare foarte, foarte bună.” (Reuters)