Premier League feminin: Chelsea învinge Brighton în timp ce Manchester United îl învinge pe Everton și West Ham îl deține pe Liverpool | știri despre fotbal

Manchester United a revenit de la ieșirea din Liga Campionilor cu o victorie cu 5-0 în fața lui Everton. Nikita Parris și Rachel Williams au marcat fiecare de două ori după ce Melvin Mallard a deschis scorul pentru echipa lui Mark Skinner, care a terminat pe locul patru în WSL. Un gol întârziat de Riko Uike i-a adus West Ham la egalitate cu Liverpool, 1-1

de Sky Sports Fotbal

6:40 ora Marii Britanii, luni, 23 octombrie 2023

Campioana în rezervă, Chelsea, a venit din spate pentru a învinge Brighton cu 4-2 pentru a-și menține startul neînvins și pentru a trece la egalitate la puncte cu liderul Premier League, Manchester City.

Sjoeke Nusken a atins marcajul WSL cu două goluri pentru Chelsea pentru a-i pune în controlul jocului, după ce Pauline Bremer i-a dat lui Brighton un avantaj șoc la 10 minute de la final la Kingsmeadow.

Brighton a frustrat Chelsea până când Noskin a reușit cu capul centrarea lui Jess Carter cu puțin timp înainte de pauză, după ce portarul vizitator, Sophie Baggaley, a făcut câteva salvari vitale pentru a-și păstra avantajul echipei sale. Noskin și-a adăugat al doilea gol la contraatac la șapte minute din a doua repriză.

imagine:
Pauline Bremer a deschis scorul în înfrângerea lui Brighton în fața lui Chelsea

Mijlocașa germană în vârstă de 22 de ani a sărbătorit de parcă și-ar fi marcat un hat-trick după o centrare din flancul drept, dar a fost marcată drept autogol de fundașul Brightonului Goro Bergsvand.

imagine:
Antrenoarea feminină a Chelsea, Emma Hayes, sărbătorește victoria împotriva Brightonului alături de Yves Perisset

Inlocuitorul Aggie Beaver-Jones a adăugat al patrulea gol pentru a scoate jocul din vizorul lui Chelsea cu opt minute înainte de finalul meciului. A fost suficient timp pentru Elizabeth Terland, golgheterul lui Brighton în WSL, să retragă unul pentru a patra oară în acest sezon, dar era prea puțin și prea târziu.

READ  Calificările au învins-o pe Alize Cornet la Lyon

Brighton ocupă locul nouă după ce a pierdut al treilea meci consecutiv în ligă, în timp ce doar golaveraj separă Chelsea de Manchester City în fruntea clasamentului.

Manchester United învinge Everton

Repere ale meciului din Premier League feminin dintre Everton și Manchester United.

Manchester United El a oferit răspunsul perfect la ieșirea din Liga Campionilor cu o victorie cu 5-0 Everton În Walton Hall Park.

Melvin Mallard a început lucrurile în minutul 14 după un start puternic din partea lui Mark Skinner. Ea și-a arătat instinctele ascuțite când a venit acasă de la semnalul Mayei Le Tissier, după ce primul colț al lui Katie Zelem a fost eliminat.

imagine:
Melvin Mallard a deschis scorul pentru Manchester United împotriva lui Everton

Prima repriză a devenit cap la cap după aceea, Everton a răspuns bine. Mary Earps le-a negat pe Hannah Bennison și Nicoline Sorensen, în timp ce Nikita Paris s-a apropiat de două ori la celălalt capăt.

Dar la 13 minute de la sfârșitul primei reprize, câștigătoarele Euro 2022 au marcat în timp ce Everton a capitulat în a doua repriză. Zelem a ridicat o centrare frumoasă în zonă, unde Paris a reușit mingea cu capul printre degetele lui Courtney Brosnan.

Ar fi putut să înscrie al doilea gol în minutul 76, dar Brosnan a salvat prima încercare. Rachel Williams a pândit aproape de portar și a cerut ca acesta să fie dat peste linia porții.

Totuși, ea s-a asigurat că contează, reușind să ridice mingea peste vârful portarului pentru a înscrie al treilea gol al lui Manchester United.

imagine:
Manchester United a câștigat cu 5-0 după ce a fost eliminată din Liga Campionilor

La doar nouă minute mai târziu și la doar 11 minute după ce a intrat ca înlocuitor, Williams și-a completat bretele. A fost un final spectaculos al atacantului, deoarece apărarea lui Everton nu a reușit să o marcheze eficient.

READ  Calificările la Euro 2024 reiau vineri, iar Ronaldo așteaptă cu nerăbdare să facă cea de-a 200-a apariție internațională.

În al treilea minut al celor patru adăugate, Paris s-a alăturat și lui Williams cu două goluri pentru a-și arăta munca de după-amiază. Irene Guerrero i-a pasat o minge frumoasa atacantului, care a facut o fuga minunata in spate. Ea a ridicat apoi mingea peste Brosnan care se apropie pentru a încheia o performanță strălucitoare.

West Ham înscrie un gol târziu pentru a-i refuza lui Liverpool conducerea

Repere ale meciului din Premier League feminin dintre West Ham United și Liverpool.

West Ham A avut nevoie de un gol în minutul 95 de la semnarea verii Riko Uike pentru a egala 1-1 Liverpool La Victoria Park într-un meci cu puține șanse.

Oaspeții au dominat procedurile în capitală, căpitanul West Ham, Mackenzie Arnold, cel mai ocupat dintre cei doi portari înainte de pauză, deși internaționalul australian nu a putut face nimic când Siri Holland a lovit bara transversală cu un șut uimitor. Jumatate din timp.

imagine:
Marie Hoppinger (dreapta) este felicitată după ce l-a pus pe Liverpool înainte împotriva lui West Ham

Fundașul lui Liverpool, Gemma Bonner, a depășit și ea cu capul de lângă bară, de la o lovitură de colț, la începutul reprizei secunde, când presiunea lui Liverpool a crescut și au fost rapid răsplătiți cu un gol meritat la șapte minute după pauză.

Totuși, gazdele au fost vinovate pentru căderea lor, deoarece i-au dat mingea direct Olandei, pe marginea careului, după o lovitură scurtă de la poartă, și într-o clipă, Marie Hoppinger a găsit portarul. colțul stâng. net cu un motor precis și cu profil redus.

Cu toate acestea, echipa lui Matt Bird a fost forțată să plătească prețul pentru mai multă distracție în fața porții, când West Ham a mărit ritmul în ultimele etape, egalând aproape cu ultima lovitură a jocului, când atacantul lor japonez s-a strecurat pentru a valorifica eșecul lui Liverpool. Pentru a curăța o centrare din partea dreaptă.

READ  Bucureștiul va găzdui cel de-al 10-lea Campionat Internațional de Sport în octombrie