Raport WTA: Adolescenta Diana Schneider ajunge în semifinalele Nanchang

Campionatul Australian Open

Tenis – Australian Open – Melbourne Park, Melbourne, Australia – 18 ianuarie 2023 Reacția rusoaicei Diana Schneider în timpul meciului din turul doi împotriva grecei Maria Sakkari (Reuters/Karl Riesen/File Photo) Obținerea drepturilor de licență

20 octombrie – Sneijder, în vârstă de 19 ani, a măturat primele șapte meciuri din sfertul de finală de 77 de minute și va înfrunta următoarea cap de serie, numărul 3, Marie Bouzkova, a Cehiei, câștigătoare cu 6-0, 6-4 în fața columbiei Camila Osorio. .

În cealaltă semifinală se vor întâlni cehoaica Katerina Siniakova și canadianca Leila Fernandez.

Siniakova a avansat cu o plimbare după ce germanca Laura Siegmund a fost nevoită să se retragă înaintea meciului. Fernandez a învins-o pe bielorusa Aliaksandra Sasnovich cu 6-3, 6-4.

Yasmine Fath Monastir

Cap de serie Jasmine Paolini a acceptat provocarea capului de serie nr. 6 și a colega italiană Lucia Bronzetti cu 7-5, 7-6 (3) pentru a trece în semifinale de la Monastir, Tunisia.

Paolini o așteaptă pe a patra cap de serie ucraineană Lesia Tsurenko, care a avut nevoie de doar 76 de minute pentru a învinge spaniolă Nuria Parisas Diaz cu 6-3, 6-2.

În cealaltă semifinală, ea se va întâlni cu capul de serie nr. 2 Elise Mertens din Belgia și pe cap de serie nr. 8 Clara Borel din Franța. Mertens a învins-o pe japoneza Mai Hontama cu 6-3, 6-2, iar Borel a învins-o pe italiana Lucrezia Stefanini cu 6-3, 6-1 în 61 de minute.

Transilvania Open

Spania Rebecca Massarova, cap de serie a patra, a învins-o pe românca Anna Bogdan, cap de serie a cincea, scor 3-6, 7-6 (4), 6-3, în meciul din sferturile de finală de la Cluj-Napoca, România.

READ  Programul guvernamental ajută aproape 1.500 de organizații etnice maghiare

Masarova se va confrunta in semifinale cu o alta romanca fara cap de serie, Elena Gabriella Ros. Rose s-a calificat cu o victorie dificilă în fața columbienei Emiliana Arango cu 6-1, 0-6, 6-1.

Ea le va înfrunta pe Tamara Korbach și Eva Liss în semifinala germană. Liss a învins-o pe rusoaica Ekaterina Makarova cu 6-2, 6-2 în 71 de minute, în timp ce Korbach a învins-o pe ucraineanca Daria Snegur cu 3-6, 6-2, 6-4.