Raport WTA: Marie Bouzkova conduce la Nanchang

A treia cap de serie rusoaica Marie Bouzkova s-a calificat în sferturile de finală la Jiangxi Open învingând-o pe rusoaica Amina Anshba cu 7-5, 6-0 miercuri la Nanchang, China.

Anchba, clasată pe locul 424 în lume, a provocat Cehia în primul set înainte de a pierde jocul decisiv din serviciul ei. Bouzkova a câștigat setul doi cu trei pauze de serviciu.

Spaniolă Sara Sorribes Tormo, cap de serie a opta, a învins-o pe columbianca Camila Osorio cu 6-4, 7-5.

În sferturile de finală s-a calificat și japoneza Nao Hibino, care a învins-o pe australianca Kimberly Birrell cu 6-3, 7-5 și pe rusoaica Diana Schneider. Adversara lui Schneider, rusoaica Vera Zvonareva, a întârziat cu un set, dar a condus cu 1-0 în al doilea set înainte de a se retrage din cauza unei boli.

Transilvania Open

Spaniolă Rebecca Massarova, cap de serie a patra, a revenit dintr-un start lent pentru a o învinge pe românca Miriam Polgaru cu 3-6, 7-6 (8), 6-0 în turul doi la Cluj-Napoca, România.

Bulgaro a servit pentru meci la 6-5 în setul doi, dar nu a reușit să-l scoată. Masarova a avut nevoie de opt puncte de set, dintre care cinci în tiebreak, pentru a câștiga setul de mijloc. Setul final a fost unilateral, Masarova nu se confruntă cu niciun punct de break în timp ce a avansat în sferturile de finală.

În alte meciuri din turul doi, rusoaica Ekaterina Makarova a învins-o pe românca Patricia Maria Teague cu 6-2, 2-6, 6-3, iar ucraineana Daria Snegur a învins-o pe germanca Anna-Lena Friedsam cu 6-0, 1-6, 6-4.

Elvețiana Jill Teichmann a învins-o pe belgiana Yanina Wickmayer, cap de serie a șasea, cu 6-4, 7-6 (6), în timp ce românca Jacqueline Christian a învins-o pe elvețiana Celine Naif, cu 6-4, 6-4, în ultimele două meciuri din primul tur.

READ  Brainstorm încheie AdMiRe, proiectul finanțat de Comisia Europeană în cadrul programului Orizont 2020

Yasmine Fath Monastir

A șasea cap de serie Lucia Bronzetti a câștigat meciul din turul doi al Italiei de la Monastir, Tunisia, învingând-o pe Sarah Errani cu 6-3, 6-4.

Errani a lovit 85% din primele ei servicii în joc, dar a câștigat doar 48% din acele puncte (30 din 62). Bronzetti a avut o rată inițială de servire de doar 59 la sută, dar a câștigat cu 70 la sută din acele puncte (21 din 30).

În turul doi, belgiana Elise Mertens, cap de serie a doua, a învins-o pe belarusa Irina Shimanovich cu 6-3, 6-2. Japoneza Mai Hontama a învins-o pe argentiniana Nadia Podoroska cu 6-2, 6-1, iar italianca Lucrezia Stefanini a învins-o pe poloneza Katarzyna Kawa cu 6-4, 6-1.