Rezultatele Cupei Mondiale de Rugby, știri, rezultate, Johnny Sexton face istorie pentru Irlanda, Samoa,

Johnny Sexton a devenit cel mai bun marcator al Irlandei din toate timpurile la punctele de testare, când Irlanda a măturat Tonga în Cupa Mondială sâmbătă, după ce Țara Galilor a înregistrat două victorii în două seturi.

Irlanda a avut opt ​​încercări pentru a-și asigura o victorie convingătoare cu 59-16 de puncte bonus în fața Tonga la Nantes, dar când Sexton a aterizat în minutul 38 a fost făcută istorie.

Sexton, în vârstă de 38 de ani, a sărit în picioare cu un zâmbet larg și a fost atacat de coechipierii săi după ce a trecut la 1090 de puncte pentru a-l depăși pe predecesorul său în calitate de jumatate irlandez de muscă Ronan O’Gara.

Cu toate acestea, sâmbăta viitoare se așteaptă o încercare mai grea, când Irlanda se va îndrepta la Paris pentru a se confrunta cu campioana în apără a Africii de Sud.

Sexton a spus că acest record a fost o „realizare personală remarcabilă”. „Dar aș prefera mult victoria.” El a adăugat: „Vom merge înainte și acum ne vom concentra pe marele meci de săptămâna viitoare”.

Sexton a fost atacat de colegii săi după ce a marcat proba istorică.
Sexton a fost atacat de colegii săi după ce a marcat proba istorică.Sursa: Getty Images

Africa de Sud, care va înfrunta România pentru prima dată duminică, nu se va bucura să îl înfrunte pe Bondi Ake, care a marcat două goluri din încercările Irlandei într-o performanță puternică.

Scopul Irlandei în acest turneu este să avanseze dincolo de sferturile de finală ale Cupei Mondiale pentru prima dată.

Anterior, Țara Galilor și-a asigurat și o victorie cu puncte bonus cu o victorie cu 28-8 în fața unei echipe impresionante din Portugalia.

READ  Shaggy îi îndeamnă pe jamaicani să creeze înregistrări sincronizate, un hibrid de dans/reggae de înaltă calitate - DancehallMag

Antrenorul Warren Gatland a făcut 13 schimbări pentru Țara Galilor, cu 32-26, lovitura de Fiji, iar aceștia au trebuit să facă față unor atacuri încăpățânate portugheze în primele 30 de minute la Nisa înainte de a obține victoria.

Țara Galilor a câștigat acum ultimele șase meciuri la rând și 12 dintre ultimele 14 meciuri la Cupa Mondială din 2011.

În meciul de deschidere din Franța, au învins Fiji cu 32-26 într-un meci distractiv.

Gatland a recunoscut că victoria de sâmbătă a fost mai puțin atractivă.

„Nu a fost frumos, dar am făcut treaba până la urmă”, a spus el. „Evident că unii dintre jucători au fost puțin săraci și nu au jucat împreună de ceva vreme, așa că vom lua „W” (pentru victorie) și vom merge mai departe.

El a adăugat: „Din dreptate față de Portugalia, ne-au pus sub presiune. Au mutat mingea și îi admir”.

Lewis Rees-Zammit din Țara Galilor marchează prima încercare a echipei sale.Sursa: Getty Images

Cu rezistența portugheză, părea că Țara Galilor ar putea rata un punct suplimentar potențial decisiv într-o Grupă C care include și Australia și Georgia, cele două echipe care au învins Țara Galilor în meciurile internaționale din noiembrie.

Dar impresionantul Taulupe Faletau a explodat de la cinci metri pentru a patra încercare, punând presiune asupra echipei australiane a lui Eddie Jones, care se confruntă cu Fiji duminică (luni dimineața AEST).

Țara Galilor și Australia se vor întâlni duminică viitoare la Lyon.

În primul joc al zilei, fostul jucător australian Christian Leiliefano a marcat 16 puncte, în timp ce Samoa a învins Chile cu 43-10 pentru a începe campania la Cupa Mondială cu o victorie cu puncte bonus.

READ  Izabela Ciszek-Podziemska a fost promovată în funcția de director general al Warner Music Southeast Europe
Fostul Wallaby Christian Leali’ifano a fost excelent pentru Samoa.Sursa: Getty Images

Insulele Pacificului au făcut cinci încercări, când Duncan Baiwa, Jonathan Tomatin și Fritz Lee au marcat, iar Sama Malolo a centrat de două ori pe lângă echipa sud-americană, care era la doar două puncte în urmă la pauză.

„Este foarte special”, a spus Theo McFarland, un fost baschetbalist samoan.

„Am crezut că am fost neglijenți în prima repriză, iar în a doua repriză jucătorii au ieșit cu adevărat și au făcut efort.”

Leiliifanu, în vârstă de 35 de ani, a debutat pentru echipa națională a Samoei a lui Silala Mapusua, la patru ani după ce a jucat în ultimele finale ale Cupei Mondiale ale valabiilor.

Duminică, Anglia va înfrunta și Japonia într-un meci din Grupa D la Nisa.